Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza szkoły i grupy zorganizowane z Koszalina i regionu na cykl lekcji tematycznych w formie pokazów multimedialnych (oferta jest bezpłatna, czas trwania lekcji: 45 min.)

 

I. Edukacja regionalna:

 

1. Podróż po Koszalinie z mrówką Bogusławką.

Lekcja o historii Koszalina skierowana dla klas I-III szkoły podstawowej. Podczas spotkania dzieci mają szansę wysłuchać nie tylko opowieści o początkach miasta, ale także poznać wybrane koszalińskie legendy. Przewodniczką po tej wirtualnej podróży po mieście jest Mrówka Bogusławka. Celem lekcji jest pogłębienie więzi z regionem.


2. Ulice Koszalina

Wędrówka ulicami dawnego i współczesnego Koszalina – ukazana w przystępnej formie wraz z komentarzem pełnym ciekawostek na temat obiektów miejskich: archiwalne fotografie i plany wzajemnie uzupełniają się z nowoczesnym i barwnym wizerunkiem miasta. Prezentacja różnorodnego nazewnictwa miejskiego wzbogaca wiedzę, a także przyczynia się do kształtowania patriotyzmu lokalnego.


3. Podróż przez wieki - śladami koszalińskich ksiąg

Barwne dzieje miasta ukazane w najbardziej wartościowych świadectwach - księgach, kronikach oraz dokumentach, które stanowią bezpośrednie dziedzictwo i zapis historii naszego regionu.


4. Historia Koszalina w zbiorach regionalnych Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Prezentacja dziejów Koszalina, będąca jednocześnie przewodnikiem po wydawnictwach gromadzonych w KBP i wprowadzeniem do samodzielnego korzystania z tych zbiorów.


5. Ludzie i instytucje w historii Koszalina

Celem lekcji jest ukazanie regionalnej tożsamości Koszalina poprzez prezentację znaczących postaci i instytucji funkcjonujących w mieście od przełomu XVIII wieku po czasy współczesne.


II. Edukacja czytelniczo - medialna:

 

6. Polscy nobliści

„Polscy nobliści” to barwna opowieść o wybitnych Polakach na tle epoki, w której żyli. Podczas spotkania prezentowane są postacie Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Problematyka z pogranicza historii Polski i jej kultury adresowana jest zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Jest jedną z form poznania naszej narodowej tożsamości.


7. Szymborska bez przesady

Fenomen twórczości Wisławy Szymborskiej opiera się na jej zachwycie nad światem widzianym fragmentarycznie. Jej poezja jest nasycona przemyśleniami o człowieczeństwie i naturze, które są postrzegane przez pryzmat głębokiego współczucia niepozbawionego dozy ironii. Dzięki lekcji „Szymborska bez przesady” uczniowie poznają biografię i twórczość autorki, zarówno tę poważną, jak i żartobliwą.


8. Zagrożenia w sieci

Jakie są rodzaje cyberataków? Jak odróżnić fake newsy od prawdziwych informacji? Jak chronić się przed wyciekiem danych? Lekcja jest pełna odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych punktów spotkania jest poznanie rodzajów cyberprzemocy – uczniowie poprzez informacje wynoszone z zajęć zyskują oręż w walce z prześladowcami. Ważną kwestią poruszaną podczas warsztatów jest również kwestia komunikacji i ochrony prywatności w Internecie. Celem lekcji jest ukształtowanie prawidłowych postaw uczniów, które prowadzą do przeistoczenia się w świadomych, bezpiecznych i racjonalnych użytkowników Internetu.

Spotkanie prowadzone dla młodzieży w wieku 11-16 lat.


9. Pisarze i ich pupile

Pisarstwo to wyjątkowo samotna praca. Wielu twórcom godziny spędzone nad kartką papieru bądź klawiaturą umilały zwierzęta. Jedni wybierali czworonożne futrzaki, inni natomiast ptaki, a nawet gady! Dla niektórych były natchnieniem do pracy i inspiracją do dalszego działania, a dla innych naturalnym środkiem grzewczym, umilającym wielogodzinne ślęczenie przy biurku. Lekcja biblioteczna „Pisarze i ich pupile” jest dowodem na to, że istnieje bliska zażyłość pomiędzy wielką literaturą a zwierzęcym futrem... i nie tylko.


10. Kto tak naprawdę wynalazł druk, czyli historia książki

Lekcja w interesujący sposób zapoznaje z historią pisma i książki. Uczniowie mają możliwość poznać różne formy książki i dowiedzieć się co to są np. inkunabuły, starodruki, reprinty czy rękopisy. Ciekawym elementem zajęć jest możliwość obejrzenia najciekawszych wydawniczo książek znajdujących się w KBP.


11. Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami są wokół nas. Spotykamy je w sklepie, w kinie czy u lekarza, niekiedy w codziennym życiu napotykają na problemy, z którymi trudno im sobie poradzić. Chcąc pomóc nie powinniśmy czuć skrępowania i niezręczności. Jak powinniśmy się wówczas wobec nich zachować? Jak skutecznie im pomóc, gdy tego potrzebują?

 

Zajęcia są bezpłatne. Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji tematycznych w placówkach filialnych biblioteki zlokalizowanych na terenie miasta.


III. Przysposobienie biblioteczne:

 

Szkolenie z zakresu wyszukiwania książek, artykułów, zbiorów specjalnych w katalogu komputerowym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz zbiorach cyfrowych dostępnych w bibliotece połączone ze zwiedzaniem biblioteki.

 

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-14:00

Zajęcia są bezpłatne. Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu.

 

KONTAKT:

DZIAŁ INFORMACYJNO-BIBLIOGRAFICZNY

tel. 94 348 15 64

tel. 94 348 15 70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.