Droga przez piekło : od Syrii Asadów po obozy w Libanie

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 110
Droga przez piekło : od Syrii Asadów po obozy w Libanie

Mam dziewiętnaście lat, a czuję się, jakbym przeżyła tysiąc żyć. To słowa Fayzy, dziewczyny, która wraz z najbliższymi doświadczyła okrucieństw asadowskiego reżimu. We wstrząsającej książce Droga przez piekło Fayza opowiada o dramatycznym losie Syryjczyków, często skazanych na wygnanie z własnego kraju. Ukazuje też pozycję kobiet w tradycyjnej rodzinie muzułmańskiej.

Fayza dorasta w Zabadani w niezbyt zamożnej, ale kochającej się rodzinie. Ojciec, drobny urzędnik, dorabia do skromnej pensji, pracując jako kierowca. Matka uczy angielskiego. Wszystko się zmienia, gdy ojciec dziewczyny trafia do asadowskiego więzienia. Rozpoczyna się droga przez piekło... Co prawda mężczyzna wraca - jako jeden z niewielu, jednak zupełnie odmieniony. A kiedy na miasteczko, w którym mieszkają, zaczynają spadać bomby, postanawia zabrać żonę i dzieci do swoich krewnych w pobliskim Damaszku. Dla Fayzy przeprowadzka oznacza bolesną rozłąkę z ukochanym, którego w dodatku nie akceptują jej bardzo religijni dziadkowie ze strony ojca. Pomiędzy dwiema rodzinami, postępową i fanatycznie przywiązaną do tradycji, bezustannie dochodzi do konfliktów. Atmosfera wrogości narasta. Pod wpływem swojej matki i sióstr ojciec Fayzy zaczyna katować żonę, a od córek żąda bezwzględnego posłuszeństwa, noszenia czadoru, podporządkowania się woli jego rodziny. Fayza zmuszana jest to zerwania z narzeczonym. Tymczasem chłopak walczy w Zabadani z reżimem. W końcu, gdy grozi mu śmierć, razem z rodzicami opuszcza kraj i udaje się do Libanu. Ciągły strach, bieda, terror polityczny i przemoc w domu - życie Fayzy staje się nie do wytrzymania. Kiedy po ciężkiej chorobie umiera matka, jedyna osoba, która zawsze ją wspierała, dziewczyna postanawia uciec. Tym samym okrywa krewnych hańbą, czego rodzina ojca nigdy jej nie wybaczy... Fayza trafia do Libanu. Tam, z trudem zdobywając grosze na przetrwanie, razem z mężem wychowuje najmłodszego brata. Nie poddaje się i wciąż marzy, że kiedyś będą mogli prowadzić normalne życie i cieszyć się wolnością.

Fayza D. - Syryjka urodzona w Zabadani, niedaleko Damaszku. Jako dziecko musiała uczyć się w szkole podstaw ideologii partii Baas - ugrupowania, którego celem jest zjednoczenie świata arabskiego. Była też świadkiem zbrodni, których dopuszczał się reżim Baszara al-Asada wobec własnego narodu. Podobnie jak dwa miliony rodaków uciekła z targanego wewnętrznymi konfliktami kraju. Obecnie mieszka w Libanie. Chce zostać lekarką. Jeśli tylko uda jej się przetrwać...

Djénane Kareh Tager - francuska dziennikarka. Jest autorką wielu książek o współczesnej sytuacji kobiet muzułmańskich, m.in. 40 batów za spodnie (2012), którą napisała razem z Lubną Ahmad al-Hussein oraz Sous mon niquab (2010), która przyniosła jej wielki sukces we Francji.

Źródło: www.eksiegarnia.pl

Autor: D. Fayza i Djénane Kareh Tager
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Prószyński Media
Liczba stron: 151