Muza w trepach : zbiór utworów scenicznych, bajek, satyr, wierszyków, piosenek itp. napisanych w niewoli w latach 1939-?

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 11
Muza w trepach : zbiór utworów scenicznych, bajek, satyr, wierszyków, piosenek itp. napisanych w niewoli w latach 1939-?

Reprint rękopisów autora wydanych w formie zeszytów. Zawiera: Za Króla Ćwieczka, Nasza barakaBiało-Czerwony Kapturek, Miniaturki rymowane, A u nas w obozie, Piosenki sentymentalne, Piosenki revellersowe, Muzyka rozrywkowa, Rycerz boży, W błyskach reflektoru, Wiersze różne.

Władysław Turowski urodził się 26 maja 1906 roku w Kępnie. Jeszcze przed II wojną światową tworzył operetki i utwory sceniczne. Muzyka była zawsze jego pasją - już w gimnazjum napisał operetkę "Studenteria". We wrześniu 1939 roku zmobilizowany walczył do końca Wojny Obronnej - w końcowym etapie w SGO "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Po wojnie Władysław Turowski trafił nad polski Bałtyk i rozpoczął działalność artystyczną. Na lata zamieszkania w Koszalinie przypada największy rozkwit jego twórczości muzycznej i kompozytorskiej. Wydaje śpiewniki, zbiory pieśni. Łącznie napisał 49 utworów scenicznych, 45 pieśni na czterogłosowy chór mieszany, 123 pieśni i piosenki. Objął stanowisko kierownika Wydziału Pracy Kulturalnej Dyrekcji Morskiej Funduszu Wczasów Pracowniczych w Koszalinie, gdzie pracował do osiągnięcia wieku emerytalnego w 1971 roku.

Od 1962 roku, przez 20 lat kierował Społecznym Ogniskiem Muzyczny w Koszalinie, był inicjatorem utworzenia Koszalińskiego Towarzystwa Muzycznego, oraz wielu innych organizacji społeczno- kulturalnych.

Władysław Turowski zmarł 1 września 1983 roku, pochowano go w Alei Zasłużonych na koszalińskim Cmentarzu Komunalnym. Jest patronem jednej z koszalińskich ulic. Mieszkańcom Koszalina znany jest przede wszystkim z hymnu miasta, rozbrzmiewającego niezmiennie z wieży ratusza w samo południe.

Biogram pochodzi z Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl.

Autor: Władysław Turowski ; ilustracje Kazimierz Kędzia
Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: Muzeum w Koszalinie
Liczba stron: [481]
Źródło opisu: http://www.eksiegarnia.pl