Pomorskie stroje ludowe, ich walory estetyczne i artystyczne

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 28
Pomorskie stroje ludowe, ich walory estetyczne i artystyczne

Tak jak w zeszłym roku, witamy uczestników konferencji w Jamnie zeszytem, w którym zebraliśmy pokłosie poprzedniej edycji, noszącej tytuł Pomorskie stroje ludowe, ich walory estetyczne i artystyczne.

Ewa Pliszka, Kierownik Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie, w swoim tekście przedstawiła tradycyjny strój jamneński: jego cechy charakterystyczne, przeznaczenie poszczególnych elementów, a także współczesne „drugie życie” na muzealnej ekspozycji i w garderobach pomorskich zespołów ludowych. Z materiałem ten koresponduje artykuł Iwony Karwowskiej i Agnieszki Słowińskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorki tropią w nim źródła ludowego stroju pomorskiego i śledzą wędrujące motywy, na przykładzie ubiorów mieszkanek południowego pasa Morza Bałtyckiego; przedstawiają też nieliczne obiekty, które zachowały się w zbiorach MNS.

„Wisienką na torcie” zeszłorocznej konferencji była prezentacja Anny Misiurny, koszalinianki studiującej projektowanie ubioru na łódzkiej ASP. Przedstawiła ona kolekcję ubrań inspirowaną subkulturą młodzieżową skate i… folklorem. Jej kolorowe, pełne humoru projekty zamykają niniejszy zeszyt i jednocześnie otwierają przed nami nowe perspektywy – bo skoro motywy ludowe są teraz tak popularne w różnego rodzaju wzornictwie, od artykułów papierniczych, przez ceramikę, po ubrania, to dlaczego za parę lat Polacy nie mieliby chodzić w bluzach i bluzkach z jamneńskimi sercami czy tulipanami?

Powyższy opis pochodzi ze wstępu.

Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: Muzeum w Koszalinie
Liczba stron: 44