Recepta na adrenalinę

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki – Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie.
Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze współpracownikami wykonał pierwsze na ziemiach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał istnienie nieświadomości jeszcze przed Freudem.
Cybulski był też głęboko zaangażowany w sprawy społeczne. Badał problem niedożywienia galicyjskich chłopów, był współzałożycielem pierwszego żeńskiego gimnazjum w Krakowie i zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów medycznych. Jego przyjaciel i współpracownik Odo Bujwid, znakomity bakteriolog, kierował pierwszym na ziemiach polskich zakładem szczepień metodą Ludwika Pasteura.
Recepta na adrenalinę to opowieść o niezwykłych odkryciach, sile naukowych pasji i walce o lepszy świat.
Niewielka objętościowo jest ta książka, chociaż ma imponującą bibliografię. Anna Mateja wybiera tu bowiem nie domysły i fabularyzowanie, a rzetelną wiedzę, niemal medyczny reportaż.
Wiesław Kowalski, teatrdlawszystkich.eu
Lektura książki to nie tylko przyjemność z odkrywania bogatej osobowości wybitnego uczonego, ale i przypomnienia charakteru epoki oraz sposobu uprawiania nauki zaledwie 100 – 150 lat temu. Książka skłania do refleksji nad postępem naukowym, społecznym, rolą wybitnych jednostek i rzeszy światłych ludzi, dzięki którym los wszystkich staje się lepszy.
Anna Leszkowska, sprawynauki.edu.pl
Autor: | Anna Mateja |
Rok wydania: | 2019 |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarne |
Liczba stron: | 181 |
Źródło opisu: | https://czarne.com.pl |