Plata „Cynkowi chłopcy”
Plata „Cynkowi chłopcy”

16 lutego o godz. 17.00 w sali konferencyjno-kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie z reportażem noblistki - Swietłany Aleksijewicz. Ostatnie oddziały radzieckie opuściły Afganistan po 10 latach interwencji, w 1989 roku. Koszmary, przerażające wspomnienia, choroby psychiczne, niszczące nałogi nie opuściły jednak „afgańców” do dzisiaj. Czy żywi powinni zazdrościć umarłym – „cynkowym chłopcom” w cynkowych trumnach?
Młodzi żołnierze wysłani, by „udzielać bratniej pomocy narodowi afgańskiemu” mogli – prędzej lub później – pozbyć się złudzeń. Wiarę w wypełnianie „internacjonalistycznych obowiązków” niektórzy tracili wraz z nogami, rękoma, a w sensie niematerialnym – z resztkami człowieczeństwa. Czyż można pozostać człowiekiem, gdy bestialsko morduje się niewinnych ludzi? Paradoksem wojny i każdej skrajnej sytuacji, w której może znaleźć się człowiek, jest to, że obok okrucieństwa jest odwaga, a pomiędzy nikczemnymi znajdują się wrażliwi.
Swietłana Aleksijewicz nie ocenia, ale słucha. Sama milczy, ale pozwala mówić tym, których nikt nie pytał o zdanie: kalekim weteranom; żołnierzom z poranioną psychiką; pielęgniarkom, które wciąż mają przed oczami sceny z Afganistanu; nieutulonym w żalu matkom i żonom „afgańców”.
Po publikacji autorka została pozwana „o znieważenie honoru i godności żołnierzy”.
W czasie spektaklu – literacko-muzycznego montażu – usłyszą Państwo interpretacje przejmujących opowieści i zobaczą „Cynkowych chłopców” przed sądem. O oprawę muzyczną zadba Zespół Wokalny „Forte”.

„Cynkowi chłopcy” Swietłany Aleksijewicz – tylko na naszej wokandzie - serdecznie zapraszamy!