Plakat
Plakat

4 kwietnia o godz. 17.00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się pokaz filmu „Fritz Bauer kontra Państwo” (reż. Lars Kraume). Na spotkanie zapraszają: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Koszalin oraz KBP.

W 1957 roku prawnik żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, odkrywa niezbite dowody świadczące o winie Adolfa Eichmanna, hitlerowskiego pułkownika, odpowiedzialnego za organizację masowych transportów Żydów do obozów zagłady, obecnie ukrywającego się w Buenos Aires.

Jako były więzień jednego z takich obozów, pragnie postawić zbrodniarzy wojennych przed sądem i uparcie walczy o sprawiedliwość. Niestety, z powodu niejasnych powiązań niemieckiego wymiaru sprawiedliwości z byłymi Nazistami, doprowadzenie jakiejkolwiek sprawy do końca, pozostaje wciąż niemożliwe. Dokonując zdrady stanu, Bauer kontaktuje się z izraelskim wywiadem, Mossadem i przekazuje dokumenty obciążające Eichmanna. Dzięki temu dochodzi do procesu, który opisała później Hannah Arendt w książce “Banalność zła” /www.aurorafilms.pl/.

Wstęp wolny!