Grafika promująca projekcję filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”.
Grafika promująca projekcję filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”.

Stowarzyszenie Na Przykład, Pracownia Pozarządowa oraz  Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają na cykl filmów poruszających tematykę miejską, aktywizmu i działalności społecznej. Pokażemy dokumenty z światowych festiwali, które przyglądają się kondycji współczesnego miasta i ich mieszkańców. Już 25 października o godz. 16.45 w budynku głównym biblioteki przy pl. Polonii 1 odbędzie się projekcja filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”.

Obywatelka Jane, czyli Jane Jacobs, należała do najbardziej dociekliwych i niepokornych umysłów Ameryki. Uważała, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Zbyt lewicowa dla prawicy, zbyt prawicowa dla lewicy, zamiast doktryn kierowała się zdrowym rozsądkiem i empiryczną obserwacją. Dyskutujemy o tym, czego dziś możemy się nauczyć od bohaterki filmu – pisarki, dziennikarki, ikony ruchów miejskich, autorki głośnej książki „Śmierć i życie miast Ameryki”.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem zaproszonych gości. O następnych projekcjach będziemy informować na bieżąco.