Na zdjęciu: Po lewej stronie bibliotekarka Aleksandra pokazuje e-booka „Bezmatek” w Legimi. Po prawej stronie zbliżenie okładki tej książki
Na zdjęciu: Po lewej stronie bibliotekarka Aleksandra pokazuje e-booka „Bezmatek” w Legimi. Po prawej stronie zbliżenie okładki tej książki

W dniu 26 stycznia 2021 r. odbyła się Gala Paszportów „Polityki” 2020. Uroczystość była transmitowana na antenie TVN.

Przyznane zostały nagrody w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

W kategorii literatura nagrodzona została Mira Marcinów za powieść „Bezmatek”.

Gratulujemy Laureatom i zapraszamy do lektury!

Książka dostępna jest w zasobach KBP (Legimi, wypożyczalnia główna biblioteki, filie nr: 8, 12).

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

„Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką.


Źródło: https://czarne.com.pl