Na zdjęciu: Scena z filmu „Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie”. Żołnierze obmyślają strategię
Na zdjęciu: Scena z filmu „Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie”. Żołnierze obmyślają strategię

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 3 września 2018 roku odbyła się premiera filmu „Żołnierze z Westerplatte w Koszalinie”.


Film zrealizowany przez koszalińskich pasjonatów historii - Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studio Filmowe JART opowiada o zapomnianym, regionalnym wątku historyczny z 1945 roku. Obraz ukazuje polskich żołnierzy, którzy zaangażowali się w tworzenie służb porządkowych. Byli pierwszą formacją w polskich mundurach i zalążkiem polskiej państwowości. Film relacjonuje ich pobyt na naszym regionie od marca do maja 1945.


Został zrealizowany w formie dokumentu fabularyzowanego. Wydarzenia z udziałem polskich żołnierzy z Westerplatte zrekonstruowano z wykorzystaniem historycznych mundurów, uzbrojenia i wyposażenia.


W rolę żołnierzy polskich wcielili się rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF, Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PERUN, słupskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRZMOT oraz z Projektu Koslin. Sceny kręcono w Salonie Historycznym „Odkrywcy” w Muzeum Wsi Pomorskiej w Swołowie, na terenie Koszalina, a także na plażach Gminy Mielno. Filmowaniem, udźwiękowieniem, montażem i postprodukcją zajął się Arkadiusz Pater ze Studia Filmowego JART.


Premiera odbyła się w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Film został przyjęty aplauzem.


Po premierze trafi on do koszalińskich szkół jako element wspierania i promowania lokalnej