Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Pomimo zamknięcia, chcemy być blisko Was, chcemy wspierać Was na swój własny, biblioteczny sposób. Dlatego w dalszym ciągu zapraszamy Was na spotkania autorskie. Podpowiadamy, gdzie możecie spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami w świecie on-line. No cóż trochę smutny to świat, bo… monitor komputera nie zastąpi nam kontaktu z żywym człowiekiem. Są oczywiście jeszcze książki.

A „Książka to nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania”.
Ignacy Krasicki

 

SPOTKANIA AUTORSKIE ON-LINE

18.12.2020 (Piątek)

- 26. TORUŃSKI FESTIWAL KSIĄŻKI. Godz. 17.00. Dostępne na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia, a także przez 2 miesiące po jego zakończeniu.

Spotkanie z Iwoną Zasuwą czyli Matką Smakoterapią – z wykształcenia muzykiem i pedagogiem. Najbardziej znana jako autorka strony smakoterapia.pl oraz książek pod tym tytułem. Przez Czytelników nazywana jest także Królową Kaszy Jaglanej. Rozmowa  skupi się na najnowszym wydawnictwie – Smakoterapia na wynos – odporność przez cały rok, jak również wcześniejszych bestsellerowych książkach: Smakoterapia – kuchnia roślinna bez glutenu, nabiału i cukru, nagrodzonej przez czytelników na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie 2017, Smakoterapia 2 nominowanej do kulinarnych Oscarów Gourmand Awards, czy trzeciej odsłony książki Smakoterapia 3 – Spiżarnia. Rozmowa z Iwoną Zasuwą to inspiracja dla wszystkich fanów i fanek gotowania oraz dobrego samopoczucia – zawdzięczanemu jedzeniu – do możliwości zadania pytań na artusowym Facebooku o kwestie zdrowego odżywiania w diecie eliminacyjnej, jak i również łączenia gotowania z pracą i rodzicielstwem. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wudarski – Dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu i Iwona Chojnacka – z wykształcenia filozof, specjalistka ds. social media w Dworze Artusa. Miłośniczka dobrego i zdrowego żywienia, a także mama trójki cudownych chłopców.

- Biblioteka przy Kostki - Filia 26 Biblioteki Miejskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie autorskie z Agnieszką Janiszewską-Szczepanik. Godz. 17.30. Dostępne tutaj.

Natalia, bohaterka “Wody księżycowej” autorstwa Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik zmaga się z różnymi dylematami w swoim życiu. Pewnego dnia postanawia ona uciec od pracy, która ją męczy i wyrusza do domu ukochanej babci, gdzie nie tylko uzdrawia swoją duszę i zwalcza poczucie wypalenia, ale otrzymuje też szansę realizacji swoich pragnień…
Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczą się losy Natalii, zachęcamy Was do lektury tej debiutanckiej powieści.

Pisarka jest filolożką, dyplomowaną life coach i trenerką, prowadzącą warsztaty rozwojowe i zajmującą się tematyką samorealizacji i twórczości, które to zainteresowania wykorzystała także przy pisaniu swojej pierwszej powieści. Współpracuje z instytucjami kultury i sztuki, m.in. z Domem Kultury “Widok” i Poleskim Ośrodkiem Sztuki, występuje też na konferencjach naukowych i prowadzi warsztaty oraz wykłady na uniwersytetach i w bibliotekach, pomagając ludziom w określeniu drogi zawodowej, odkryciu pasji czy znalezieniu odwagi do przeprowadzenia życiowych zmian.

- Spółdzielnia Ogniwo zaprasza na spotkanie Michałem Rauszerem, promujące książkę autora pt. "Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich". Godz. 18.00. Dostępne tutaj.

Do czego doprowadzić mogą głód i ciężka praca? I kiedy wyzysk staje się nie do zniesienia? Michał Rauszer odpowiada na te i inne pytania, a także analizuje historyczny fenomen chłopskiego opory przeciw zniewoleniu i wyzyskowi. Wykorzystując interdyscyplinarne narzędzia, przygląda się wybuchającym w całej Europie antyfeudalnym wojnom chłopskim, rebeliom i strajkom, uwagę szczególną kierując na antypańszcyźniane zrywy w dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem rabacji galicyjskiej 1846 roku.

- InstytutR, Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw zapraszają na rozmowę z Joanną Krakowską, autorką książki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi". Spotkanie poprowadzi Mike Urbaniak. Godz. 20.00. Dostępne tutaj.

Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic – tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. I odwrotnie: narzędziem performansu często była odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.
Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. To historia odmieńczego performansu (rozumianego tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.
Książka ukazuje się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

 

19.12.2020 (Sobota)

- 26. TORUŃSKI FESTIWAL KSIĄŻKI. Godz. 19.00. Dostępne na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia, a także przez 2 miesiące po jego zakończeniu.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską, mistrzynią powieści historycznej, z wykształcenia teatrologiem – absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Rozmowa na temat ostatniej książki autorki – piątego już tomu cyklu Odrodzone Królestwo, której premiera odbyła się pod koniec listopada. Będzie to wspaniała okazja do dowiedzenia się o poczytności powieści historycznej w Polsce, perspektywach dla tego gatunku literackiego, a także przyszłych planów Autorki. Spotkanie poprowadzi Paweł Paszta – dyrektor ds. artystycznych Teatru Wilama Horzycy w Toruniu.