17 stycznia 2023r. w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż kolekcji etykiet zapałczanych ze zbiorów Janusza Bortnika. Tematem wystawy był ruch drogowy.

Janusz Bortnik - kolekcjoner, swoją przygodę rozpoczął już w latach 50. XX wieku od zbierania znaczków pocztowych, widokówek, etykiet zapałczanych czy monet. Jego pasja odrodziła się w XXI wieku. Dziecięce i młodzieżowe zbiory zrodziły u kolekcjonera refleksję na temat przemijania i nietrwałości otaczających nas przedmiotów, czego świetną egzemplifikacją są etykiety zapałczane, "zużyte pudełko wyrzuca się i sięga po nowe, a któż przygląda się zapałkom?" Będąc równocześnie instruktorem nauki jazdy zauważył, że bezpieczeństwo ruchu drogowego często wykorzystywane było jako temat grafik na etykietach zapałczanych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, stąd motyw przewodni zbiorów oraz wystawy. 

Podczas wernisażu kolekcjoner opowiedział gościom o swoich bogatych zbiorach, o ich pochodzeniu oraz wartości. Pokazywał etykiety wyprodukowane nie tylko w Polsce, ale także za granicą (m.in. Szwajcaria, Węgry, Czechy).

Pan Janusz został również mile zaskoczony przez redakcję Gazety Wyborczej. Po opublikowaniu rozmowy z kolekcjonerem, do redakcji dotarła ciekawa przesyłka. Jak powiedziała Dana Jurszewicz, przedstawicielka gazety, jedna z czytelniczek postanowiła przekazać Bortnikowi swoją kolekcję etykiet zapałczanych. Po oficjalnej części wernisażu odbyło się więc wspólne otwieranie paczki i odkrywanie filumenistycznych skarbów.

Dziękujemy wszystkim za przybycie na wernisaż, a tych, którzy nie mogli się na nim pojawić, zachęcamy do zapoznania się z kolekcją. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do końca lutego.

GALERIA
img6108
img6108
img6120
img6120
img6139
img6139
img6160
img6160
img6161
img6161
img6162
img6162