Bibliotekarki z bibliotek powiatu koszalińskiego pozują do wspólnego zdjęcia przed gmachem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
Bibliotekarki z bibliotek powiatu koszalińskiego pozują do wspólnego zdjęcia przed gmachem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Normalnie, 10 lutego 2021 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz odbyłaby się powiatowa konferencja „Analiza wyników bibliotek publicznych powiatu koszalińskiego w 2020 roku”. Zwykle, w czasie konferencji przedstawiana jest prezentacja wyników bibliotek publicznych powiatu koszalińskiego w czasie poprzedzającego roku. Ze względu na pandemię COVID-19 nie możemy się spotkać osobiście, jednak nie powstrzyma to nas od przedstawienia osiągnięć bibliotek. Na powiat koszaliński składa się 8 gmin (Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno), które prowadzą 8 bibliotek głównych i 20 filii bibliotecznych, oraz 16 punktów bibliotecznych. W tych placówkach  w 2020 r. było zatrudnionych 25 pracowników pełnoetatowych. W sumie w bibliotekach stan księgozbioru na koniec roku wyniósł 224.730 woluminów (3,38 wolumina na 100 statystycznych mieszkańców powiatu).

Biblioteki publiczne powiatu koszalińskiego są nowoczesnymi instytucjami kultury, funkcjonującymi w nowoczesnych budynkach, zaopatrzonymi w komputery, dla czytelników i obsługi systemów bibliotecznych, do wyszukiwania i zdalnego zamawiania zbiorów.

Pracujące w nich bibliotekarki są profesjonalnie przygotowane, zaangażowane, kreatywne. Mimo pandemii COVID-19 i czasowego zamknięcia, biblioteki pracowały w rygorze epidemicznym udostępniając zbiory, przenosząc zajęcia około biblioteczne do internetu. Czytano książeczki dla dzieci, przygotowano wirtualne konkursy, quizy, krzyżówki i in. Wszystkie te działania przekładają się na bardzo dobre wyniki w 2020 r. W wielu aspektach biblioteki powiatu koszalińskiego mają lepsze osiągnięcia niż średnie w województwie zachodniopomorskim.

Zakup zbiorów w przeliczeniu na 100 mieszkańców:

Zachodniopomorskie – 8, powiat koszaliński – 15

Liczba czytelników w przeliczeniu na 100 mieszkańców:

Zachodniopomorskie – 10, powiat koszaliński – 16

Liczba wypożyczeń zbiorów w przeliczeniu na 100 mieszkańców:

Zachodniopomorskie – 150, powiat koszaliński – 258

Więcej ciekawych informacji o danych statystycznych poszczególnych bibliotek i w ujęciu całościowym powiatu, przedstawia prezentacja multimedialna umieszczona w załączniku do tego wpisu. Zestawienie powstało na podstawie tabel Książnicy Pomorskiej w Szczecinie zbierającej dane z bibliotek województwa zachodniopomorskiego.

ZAŁĄCZNIKI
Plik Pobrano
Działalność bibliotek powiatu koszalińskiego w 2020 r. 159