Ania Marcinek-Drozdalska
Ania Marcinek-Drozdalska

Z wielkim żalem żegnamy dzisiaj naszą drogą koleżankę Anię Marcinek-Drozdalską.

Ania była prawdziwą miłośniczką książek i niedoścignionym czytelniczym wzorem, osobą niezwykle kreatywną i inspirującą. Pomysły rodziły się w jej głowie przeobrażając się w wiele ciekawych inicjatyw, które na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście. Kochała poezję i posiadała wielki talent poetycki. Jej wiersze choć pisane głównie „do szuflady” zdobywały liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach. Z kulturą koszalińską związała się w 1977r. rozpoczynając pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie, jako instruktor, a następnie kierownik Działu Informacji i Wydawnictw. W bibliotekarskie szeregi wstąpiła w 1992r. , gdy została zatrudniona w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej , jako specjalistka ds. wydawniczych i popularyzatorskich. Z sukcesem prowadziła działalność wystawienniczą w Galerii Region, w której organizowała wystawy tematyczne i okolicznościowe, do wielu z nich przygotowując bardzo interesujące teksty. Jej zasługą jest wieloletnia organizacja regionalnego turnieju recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”, powiatowego konkursu literackiego „Koszalińska Niezapominajka”, akcji „Nastolatki w Bibliotece”, międzyszkolnych turniejów wiedzy, pierwszego w Koszalinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz liczne promocje pisarzy regionalnych. Była pomysłodawczynią i organizatorką „Nocy w Bibliotece” w KBP, która dzięki jej niezwykłym pomysłom stała się bardzo ważną imprezą w naszym mieście.
Za swoją działalność biblioteczną i społeczną została odznaczona między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2015 odeszła na emeryturę.
Ania na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako dowcipna i życzliwa osoba, skarbnica literackiej wiedzy i kopalnia świetnych pomysłów.

GALERIA
Ania podczas jubileuszu 70-lecia KBP
Ania podczas jubileuszu 70-lecia KBP
Ania podczas prowadzenia Dyskusyjnego Klubu Książki
Ania podczas prowadzenia Dyskusyjnego Klubu Książki