Plakat promujący Żywą Bibliotekę 2018
Plakat promujący Żywą Bibliotekę 2018

W ramach Dni Koszalina 25 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, już po raz 6-ty, odbędzie się Żywa Biblioteka.


Celami Żywej Biblioteki są:


1. Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.
2. Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka.
3. Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie.
4. Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.


To wydarzenie pozwala Czytelnikom na kontakt z przedstawicielami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie. Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze. Warto jednak podkreślić, że Żywa Biblioteka ma być narzędziem zmiany społecznej. Założeniem przedsięwzięcia jest edukacja o prawach człowieka.


Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w roku 2000 w Danii podczas Festiwalu w Roskilde. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt Żywych Książek. Jak czytamy na stronie sieci Żywych Bibliotek w Polsce „Jej celem było postawienie wyzwania uczestniczącym w niej Czytelnikom/czkom, aby zmierzyli się twarzą w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami. Dosłownie. Takie spotkanie z człowiekiem pełniącym rolę Żywej Książki miało inicjować dialog między, czasem bardzo różnymi od siebie, ludźmi i budować zrozumienie dla inności, redukując w ten sposób niechęć i nienawiść wobec tego, co obce”.

Metoda Żywej Biblioteki funkcjonuje już kilkanaście lat, rozprzestrzeniła się po całym świecie i jest realizowana w ponad 80 krajach. Organizacją, która czuwa nad Żywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization. W naszym mieście spotkania z Żywymi Książkami Koszalińska Biblioteka Publiczna organizuje od 2011 roku.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo, wykluczanych lub dyskryminowanych), są Czytelnicy (osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także Bibliotekarze (osoby, które czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Żywe Książki).

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z Czytelnikiem. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą Książka reprezentuje. Rolą Książki nie jest jednak promocja swojego stylu życia czy światopoglądu. Rozmowa z Czytelnikiem jest dialogiem, próbą zrozumienia, oswojenia z innością. Wierzymy, że wpłynie to znacząco na zmianę postaw, przyczyni się do wzajemnego poznania, szacunku i tolerancji.


Żywą Książkę określa się Tytułem, który nadawany jest przez organizatora Żywej Biblioteki w porozumieniu z daną Żywą Książką. Jest on związany ze stereotypem, który tej Żywej Książki dotyczy.


Tytuły Żywych Książek, z którymi będzie można porozmawiać w cztery oczy przez 20 minut już 25 maja w KBP:

Ateistka
Była narkomanka
Były więzień
Feminista
Feministka
Para gejów
Kierowczyni autobusu
Matka osoby z niepełnosprawnością
Niepijący alkoholik
Osoba aseksualna
Osoba biseksualna
Osoba edukująca dziecko samodzielnie w domu
Osoba po kryzysie psychicznym
Osoba uzależniona
Osoba wytatuowana
Osoba z chorobą afektywną dwubiegunową
Osoba z mieszkania treningowego
Osoba zakażona HIV
Rodzic osoby nieheteronormatywnej
Staruszka
Ukrainka

Prologi Żywych Książek, czyli krótkie notki o nich znajdują się w załączniku tego artykułu!

Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy zapisać się. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę. Jeśli Książka będzie w tej chwili dostępna, będzie można z nią porozmawiać w specjalnie zorganizowanej czytelni.

Tutaj polecamy stronę na Facebooku, gdzie pojawiać się będą m.in. prologi Żywych Książek oraz szczegóły dotyczące przebiegu Żywej Biblioteki.

Program:
10.00 -11.00 – wykład pt. „Wyjść z bańki mydlanej” dotyczący otwarcia się na innych i pokonania stereotypów (sala kinowa KBP) - Sylwia Chutnik
11.00-13.00 – wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)
13.00-14.00 - wykład pt. „Mowa nienawiści – realny i wirtualny problem społeczny” (sala kinowa KBP) - dr Marek Górka, Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej
14.00-15.00 - wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)
15.00-16.00 – przerwa obiadowa
16.00-18.00 – wypożyczanie Żywych Książek (czytelnia KBP)

 Jednocześnie miło nam poinformować, że przy okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizatorzy Żywej Biblioteki będą zachęcać do czytania Żywych Książek. Zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu informacyjnego od godz. 10.00 do 13.00, które będzie znajdować się na placu przed ratuszem.

PARTNERZY:
Human Library Organization
Żywa Biblioteka / Human Library Poland

ZAŁĄCZNIKI
Plik Pobrano
Regulamin Żywej Biblioteki 222
Prologi Żywych Książek 258