Nowe książki : Architekci, Wyklęci, Kaligula, Mała Norymberga, Fiedler głód świata, Operator 112

Oto wybrane tytuły, które trafiły ostatnio do naszej biblioteki. Jak widać dominuje tematyka historyczna.

• Architekci śmierci / Karen Bartlett - literatura faktu - opowieść o rodzinnej firmie Topf-Söhne produkującej urządzenia browarnicze, a której niewielką część obrotów przynosiły krematoria i instalacje do komór gazowych wytwarzane głównie dla obozów w Auschwitz, Buchenwaldzie i in. Świadomość, że  urządzenia te służą do masowych mordów nie przeszkadzała pracownikom firmy w tworzeniu z wielkim zaangażowaniem coraz bardziej "wydajnych" mechanizmów.
  • Wyklęci. W celi śmierci /  Mateusz Wyrwich - literatura faktu - reportaże o ludziach skazanych na karę śmierci w latach 1944-1961, dopełnione rozmową z hitlerowskim oprawcą mordującym więźniów wskazanych przez UB.
  • Kaligula. Wyznania szaleńca / Michał Kubicz - powieść - historia widziana oczami cesarza, którego postać jest znacznie bardziej złożona, niż się powszechnie uważa.
  • Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen / Agnieszka Dobkiewicz - literatura faktu - Małą Norymbergą nazywane są procesy świdnickie prowadzone w 1946r. dotyczące byłych esesmanów i obozowych katów  Gross-Rosen. W książce opisano sześć spraw.
  • Fiedler. Głód świata / Piotr Bojarski - literatura faktu - opis złożonej postaci pisarza, podróżnika, przedwojennego celebryty i bohatera plotek i skandali.
  • Operator 112 / Roman Klasa - literatura faktu - Autor przez kilka lat był operatorem numeru alarmowego 112, a w książce szczerze opisał specyfikę swojej pracy, nabyte doświadczenie i najtrudniejsze zgłoszenia.