zdjęcie ilustracji w książce

„O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klaus Hagerup i Lisa Aisato

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że 2 kwietnia jest Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci. Z tej okazji postanowiłam opowiedzieć o jednej ze skandynawskich książek dla dzieci, którą miałam przyjemność przeczytać, a mianowicie „ O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klaus Hagerup i Lisa Aisato.

Dziesięcioletnia Anna to miłośniczka książek, która każdą chwilę wykorzystuje, by czytać. Jednym z jej ulubionych miejsc jest biblioteka, gdzie pracuje jej ulubiona bibliotekarka, pani Monsen. Pewnego dnia, dziewczynka zastaje bibliotekarkę i pracownika magazynu biblioteki, Miltona Berga, bardzo smutnych. Dowiaduje się, że trudno im się pogodzić z przymusem niszczenia książek, których nikt nie czyta. Anna postanawia pomóc i zabiera mnóstwo książek na taczce do domu, by je ocalić. Kolejnego dnia wraca do biblioteki i dostaje kolejną książkę do przeczytania, pt. „Zaczarowany las”, opowiadającej o Waldemarze, który  często chodzi z babcią na spacery do lasu i tak, jak Anna boi się starości. Po śmierci babci, chłopiec boi się podążać ich wspólnymi ścieżkami, chociaż babcia przyśniła mu się,prosząc, by wrócił do ich lasu…. Niestety, nie ma zakończenia powieści. Anna myśli, że ktoś wyrwał ostatnią stronę książki. Szuka innego egzemplarza, angażując w to całą klasę. Dziewczynka próbuje poznać autora, który pisze pod pseudonimem Waldemar Zwycięzca. Czy jej się to uda? Czy dowie się jakie było zakończenie tej powieści? Koniecznie przeczytajcie tę niezwykłą historię, dodającej nadziei i optymizmu.

zdjęcie okładki książki
zdjęcie ilustracji w książce