zdjęcie okładki książki
zdjęcie okładki książki

  „Anka skakanka” Agnieszki Chylińskiej to kolejna odsłona przygód w Malinówce. Tym razem poznajemy dom państwa Kwiatkowskich- Anię, Bożenkę, panią Maję i wielu innych bohaterów.

  Tytułowa Anka to wyjątkowa dziewczynka. Choruje na zespół Aspergera, ale nie przeszkadza jej to w odkrywaniu świata i przeżywaniu ciekawych zdarzeń. Ania nie lubi być przytulana, czuje dyskomfort patrząc innym w oczy. Jednak nie przeszkadza jej to w okazywaniu uczuć najbliższym. Mimo że czasem zastanawia się czy lubi daną osobę, czy po prostu jej zwierzaka, to możemy przeczytać o sytuacjach, w których wykazuje się ogromnym ciepłem i troską.  Za to czymś, co dziewczynka po prostu uwielbia są zwierzęta- może opowiadać o nich godzinami- nie tylko tych żywych, także tych wymyślonych.

Bohaterka żyje w rzeczywistości dotkniętej „tajemniczym wirusem”. Myślę, że jej przeżycia mogą pomóc dzieciom oswoić się i zrozumieć sytuację z jaką się spotkaliśmy. Dziewczynce nic nie przeszkodziło w brykaniu- ani jej wrodzona wyjątkowość, ani trudne okoliczności ją otaczające. Jej historia uczy, bawi, a przede wszystkim inspiruje.