Logo Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Jarosław Marek Rymkiewicz- poeta, pisarz, historyk literatury, eseista. Laureat nagrody Nike za książkę poetycką „Zachód słońca w Milanówku” w 2003 r. W roku 2008 jego książka o insurekcji kościuszkowskiej „Wieszanie” została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Syn prozaika Władysława Szulca-Rymkiewicza, pochodzenia niemiecko-polskiego i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina zmieniła nazwisko Szulc pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca). Po wojnie rodzina jego osiedliła się w Łodzi.W Łodzi uczęszczał do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.Był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zapraszamy do sięgnięcia po bogatą twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza, którą z łatwością znajdziecie Państwo w zasobach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.