Na zdjęciu seria książeczek z działu psychologia, po które warto sięgnąć!
Na zdjęciu seria książeczek z działu psychologia, po które warto sięgnąć!

W Tygodniu Bibliotek polecamy!!!

# "Znajdziesz mnie w bibliotece!"

Wszystko o emocjach

  •  Czy wiesz, że jedną z najważniejszych umiejętności, jakiej powinieneś nauczyć dziecko, jest zdolność do wyrażania własnych emocji? Ta książka ułatwi Ci to zadanie! Lektura "Wszystko o emocjach" to fascynująca podróż po świecie uczuć, napisana w prosty i przystępny sposób. Idealna pozycja wydawnicza na wspólne rodzinne czytanie.

👉Książka "Wszystko o emocjach", autorstwa Felicity Brooks i Frankie Allen, w sposób bardzo obrazowy i zrozumiały dla dziecka opisuje, skąd biorą się emocje i czym one są. Dzięki tej lekturze mały człowiek uczy się nazywać emocje towarzyszące mu w ciągu dnia, a także zwracać uwagę na to, co czują inni. Czytając wspólnie "Wszystko o emocjach", możemy pomóc dziecku zrozumieć dynamikę emocji, to jak one zmieniają się zależnie od spotykających nas wydarzeń dnia codziennego.

👉Ogromną zaletą tej pozycji wydawniczej są również piękne ilustracje, które świetnie korespondują z treścią książki, a także pomagają zaciekawić dziecko tematyką emocjonalności i przyczyniają się do lepszego zrozumienia przez nie tej problematyki.

👉W książce znajdziemy również zadania, które ćwiczą spostrzegawczość małego człowieka i jego wrażliwość na uczucia ? zarówno własne, jak i innych ludzi. Dzięki ćwiczeniom zawartym w "Wszystko o emocjach" dziecko nauczy się lepiej rozpoznawać stany emocjonalne, a także określać ich przyczynę. Umiejętności uzyskane po lekturze tej książki z pewnością poprawią wzajemną komunikację.

👉"Wszystko o emocjach" to książka, która odwołuje się do tematów i problemów bliskich najmłodszym ? jest idealną lekturą dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przybliża małym czytelnikom przyczyny zarówno ich dobrego jak i złego nastroju oraz uczy jak komunikować swoje uczucia dorosłym. "Wszystko o emocjach" jest również ogromną dawką wiedzy dla rodziców, którzy chcieliby jeszcze lepiej zrozumieć świat emocji swojego dziecka i umieć odpowiednio reagować na jego zachowanie. Ta lektura sprawia, że komunikacja i wzajemne zrozumienie stają się jeszcze łatwiejsze i pomagają w budowaniu zdrowej relacji opartej na zaufaniu.

Self Reg

👉Obawiasz się, że Twoje dziecko ma zbyt wiele problemów na głowie? Masz wrażenie, że nie radzi sobie z presją otoczenia, ale nie wiesz, jak mu pomóc? "Self Reg" to pozycja, która obowiązkowo powinna się znaleźć w Twojej biblioteczce. Jej autor, Stuart Shanker, przedstawia metodę samoregulacji, dzięki której można niemal zupełnie wyeliminować stres z życia młodego człowieka.

👉Zbyt wysoki poziom stresu wśród dzieci i młodzieży jest niestety obecnie faktem. Stąd właśnie biorą się wszelkie kłopoty emocjonalne i społeczne, a także problemy z nauką czy zdrowiem. Wielu rodziców nie ma jednak pojęcia, co może niekorzystnie wpływać na ich pociechy i tym samym, co powinno się im doradzić, by mogły lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Właśnie dlatego Stuart Shanker proponuję naukę samoregulacji. Dzięki niej młodzi ludzie posiądą umiejętność pokonywania frustracji, radzenia sobie z przykrymi doświadczeniami oraz lepiej panować nad własną koncentracją. Powinni również zapanować nad porywami agresji, które bez odpowiedniej wiedzy trudno jest kontrolować w młodym wieku.

👉Pozycja którą przygotował Stuart Shanker powinna przydać się wszystkim rodzicom, którzy mają w swoim domu dorastające dzieci.

 Emocje. Niby nic, a jednak...

👉Dlaczego Twoje dziecko rzuca się nagle na ziemię, krzyczy i wpada w niedający się opanować szał? Czyżby zostało opętane? A może istnieje inne, bardziej racjonalne wyjaśnienie takiego stanu rzeczy? Wzywanie egzorcysty zostawmy więc jako ostateczną deskę ratunku - najpierw spróbujmy się zastanowić, na co i dlaczego dziecko reaguje w taki właśnie sposób. Może to być spowodowane choćby tak banalną przyczyną jak nadmiar bodźców. To bowiem, co dla nas jest normalne, a więc hałas, tłok, błyski światła, rozmowy wielu innych ludzi, maluch odbiera ze zdwojoną siłą, a jego umysł nie potrafi jeszcze przetwarzać takiego natężenia bodźców. Nie umie oddzielić tych istotnych od tła, które można spokojnie ignorować. Dziecko zareaguje zatem emocjonalną obroną, choć samo nie będzie wiedzieć, dlaczego tak właśnie robi.

👉Nazywanie emocji jest rzeczą trudną, i to nawet dla ludzi dorosłych. Niełatwo rozpoznać prawidłowo stan psychiczny, w jakim obecnie się znajdujemy. Czy jest to strach spowodowany nową, nieznaną sytuacją? A może nadmierne pobudzenie wynikające z radości na myśl o czymś, co sprawia dużą przyjemność? Czy więc zawsze, gdy dziecko kogoś bije, jest po prostu niegrzeczne? A dlaczego zdarza mu się kłamać, kiedy się czegoś boi? Rozpoznawania przyczyn stanów emocjonalnych i prawidłowego nazywania emocji można się jednak nauczyć. Książka, którą prezentujemy w tym miejscu to kompendium wiedzy o metodzie Dolto.