"Fatalna lista" Shioban Vivian to książka wciągająca, łatwa do czytania i poruszająca wiele osobnych wątków. Podczas czytania poznajemy kilka postaci, z których perspektyw pisana jest cała opowieść.

Umieszczona na froncie książki siedząca pod szkolną szafką dziewczyna, trzymająca w rękach kartkę papieru, sprawia, że i bez czytania opisu z tyłu okładki, czytelnik może domyślić się, o czym traktować będzie ta historia. Zszokowana mina nastolatki i pozycje uciętych poniżej linii barków postaci stojących obok niej, świadczą o tym, że sprawa jest poważna. Dlaczego jest poważna? Z jakiego powodu dziewczyna wygląda na równie przejętą? I jaki związek ma to wszystko ze szkolnym życiem? Właśnie takie pytania stawia grafika okładki, a odpowiada na nie autorka poprzez swoją powieść.

Mount Washington High to jedno z typowych amerykańskich liceów. A właściwie byłoby jednym z typowych liceów, gdyby nie pewna kontrowersyjna tradycja. Każdego roku, na tydzień przed jesiennym balem, korytarze szkoły usłane zostają wydrukami Listy. Tworzone w tajemnicy, z roku na rok przez kogoś innego (autentyczność rankingu potwierdza skradziona przed laty z sekretariatu pieczątka, która zmienia właściciela), zestawienie porządkuje najbrzydsze i najpiękniejsze dziewczyny z każdego rocznika – po jednej pięknej i jednej brzydkiej na każdą klasę. Kto w tym roku odpowiada za jej sporządzenie? To nagroda i kara, czy obiektywna opinia? Czy wybory jej twórcy okazały się sprawiedliwe? Czy w ogóle można mówić tutaj o sprawiedliwości? A może segregowanie ludzi podług ich cech zewnętrznych jest niemoralne? Jak zmienią się życia bohaterek zestawienia?

Zachęcamy do przeczytania tej młodzieżowej powieści!!!

GALERIA
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki