Zdjęcie portretowe Małgorzaty Kołowskiej

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Małgorzaty Kołowskiej, animatorki kultury, dziennikarki, literaturoznawczyni, ściśle związanej ze światem koszalińskiej kultury, naszej bibliotecznej koleżanki.
Wieloletnia dziennikarka działu kulturalnego Głosu Koszalińskiego, autorka ciekawych rozmów o kulturze w koszalińskiej telewizji, kierowniczka literacka w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, znała zjawiska kultury koszalińskiej jak nikt inny. Z Koszalińską Biblioteką Publiczną była związana przez 11 lat, inicjując i w latach 2005-2014 prowadząc bezpłatny informator kulturalny „Miesiąc w Koszalinie” oraz "Almanach: kultura koszalińska". Obydwa wydawnictwa cieszyły się uznaniem i dużą popularnością wśród odbiorców. Pierwszy numer Almanachu 2005 jest w tej chwili drukiem rzadkim.
Dla nas Małgosia Kołowska była człowiekiem nienagannych manier, wysokiej kultury osobistej, uśmiechniętą, życzliwą i skorą do pomocy w sprawach literackich osobą. Podpowiadała kogo zaprosić na spotkanie autorskie i chętnie te spotkania prowadziła. Od Mariusza Szczygła usłyszała komplement, że nigdy jeszcze nie rozmawiał z kimś tak świetnie i dogłębnie przygotowanym do roli prowadzącego spotkanie.
Małgosia Kołowska była jedną z najbardziej wartościowych osób, z którymi mieliśmy szczęście się spotkać i będzie jej nam brakowało.

Małgorzata Zychowicz

Małgorzata Kołowska i Zastępca Prezydenta Miasta Koszalina -Przemysław Krzyżanowski, podczas promocji wydawnictwa "Almanach: kultura koszalińska", 2015r.
Małgorzata Kołowska podczas spotkania z Mariuszem Szczygłem.