5-ta Noc w KBP

Już po raz piąty Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na „Noc w bibliotece". Impreza odbędzie się 25 kwietnia w godz. 18:00-23:00
Impreza ta jest związana z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).

W tym roku hasłem „O zgrozo! W bibliotece?!" chcemy „rozprawić się" z poważnym i schematycznym postrzeganiem biblioteki jako miejsca nudnego i ponurego. Będziemy więc mówić o literaturze grozy, kryminałach, thrillerach i horrorach. Rozszerzymy ten temat na inne przekazy kultury – film, muzykę, wskazując na nasze zbiory z tej dziedziny. Popularność tego rodzaju tematyki wskazuje, że warto o niej mówić, a już na pewno nie traktować jak gorszej.
Współorganizatorami Nocy są: CK 105, Komenda Miejska Policji, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, księgarnia Matras.

Pragniemy podkreślić, że jest to impreza dla wszystkich grup wiekowych, a szczególnie cieszymy się, gdy odwiedzają nas całe rodziny. Zapewniamy, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego!

Dla miłośników klasycznego kryminału gratką będzie spotkanie z autorem kryminałów i znawcą literatury kryminalnej, Mariuszem Czubajem o godz. 18:00. Jest to literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor powieści kryminalnych. Pracuje jako profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej.
W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37 otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r.

Na zakończenie spotkania trzech naszych najaktywniejszych czytelników otrzyma listy gratulacyjne i nagrody książkowe.

Jednocześnie od godz. 18:00 można będzie skorzystać z innych przygotowanych atrakcji:

Przedstawimy „klasyków kryminału", „klasyków horroru" „słynnych detektywów", kultowe postacie z literatury grozy oraz tematykę „wampiryczną".

• O pracy śledczej biegłych sądowych będą mówić: technik kryminalistyki, grafolog i technik daktyloskopii. Nasi czytelnicy będą mieli możliwość porównania metod śledczych znanych z książek i filmów z tymi, które stosują nasi biegli (w czytelni)
  • Zaprosimy do „upiornej klasy", w której będziemy pisać atramentem sympatycznym w scenerii jeżącej włosy na głowie oraz komponować anonimy (w czytelni)
  • Proponujemy spotkanie z miejscowymi, czyli koszalińskimi tajemnicami, które przedstawi Lech Fabiańczyk w towarzystwie kata
  • W odstępach 1,5 godzinnych (18:00, 19:30 i 21:00) przedstawimy prezentację „Ekranizacje i adaptacje horrorów i powieści grozy" z uwzględnieniem najstarszych, niemych filmów – tylko dla dorosłych!! (Galeria Scena)
  • Młodzież z Zespołu Sztuk Plastycznych pomoże w „fałszowaniu dzieł sztuki". Każdy może się wykazać zdolnościami podrabiania dzieł sztuki (oczywiście na wesoło)
  • Po raz pierwszy umożliwimy zwiedzanie introligatorni, poznanie maszyn i ręcznej pracy przy oprawie książek i czasopism. O sztuce introligatorskiej będzie natomiast mówiła wystawa w informatorium
  • W świat muzyki filmowej z komedii kryminalnych przeniesiemy się w wypożyczalni płyt
  • Koncerty zespołów: Tarantella Underground, Luna Eclipsis i Sally (sala kinowa)
  • Zaprosimy również do zwiedzania przepastnych magazynów

Dzieciom proponujemy:

• warsztaty „Stwórz sobie potwora" w sali klubowej oraz zabawę pod hasłem „Nie taka wiedźma straszna" (sklejanie domków z piernika, słuchanie Jasia i Małgosi) na antresoli
  • Projekcja filmów z serii „Tajemnica szyfru Marabuta" – w salce za czytelnią.
  • Księgarnia MATRAS zaprasza na swoje stoisko, będzie można kupić książki Mariusza Czubaja a także inne kryminały oraz horrory i thrillery
  • Na zakończenie imprezy, ok. godz. 23:00, na pokaz żonglerki ogniem na plac przed biblioteką zaprasza zespół INCENDI
  • Ponadto w tym dniu czynne będą wszystkie agendy Biblioteki Głównej (9:00 – 22:30), a księgozbiór tematycznie związany z tematyką Nocy w bibliotece będzie na regałach z wolnym dostępem do półek

Każdy uczestnik imprezy otrzyma kartę wstępu z programem imprezy, a obecni na miejscu bibliotekarze pomogą w wyborze naszych atrakcji, w dotarciu do wybranych miejsc i udzielą wszystkich informacji :)