Bibliotekarka Roku!

Z wielką radością informujemy o wyróżnieniu, jakie spotkało panią Danutę Krajewską, Bibliotekarkę Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Komisja złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Okręgu SBP, bibliotek szkolnych i bibliotek akademickich Szczecina wybrała Bibliotekarza Roku 2011 przyznając pani Krajewskiej Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Nagroda ta zostanie wręczona 7 maja br. podczas otwarcia wojewódzkiego Tygodnia Bibliotek w Książnicy Pomorskiej. Dzięki temu Danuta Krajewska weszła do drugiego etapu, który ma wyłonić najlepszego bibliotekarza w całej Polsce. Od 10 maja będzie można zagłosować na naszą wspaniałą Kandydatkę. Szczegóły głosowania wkrótce.

Konkurs "Bibliotekarz Roku" jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich po raz drugi. Jak czytamy na stronie internetowej SBP: "Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z dużym zainteresowaniem i uznaniem obserwuje od lat pracę okręgów i oddziałów Stowarzyszenia nad honorowaniem tytułem „Bibliotekarza Roku” cenionych koleżanek i kolegów bibliotekarzy. Konkursy te , odbywające się m.in. w okręgach SBP w Kielcach, Wrocławiu, Szczecinie, oddziale SBP w Kłodzku oraz PiMBP w Radomiu mające charakter regionalny, są istotnym elementem umacniania pozycji bibliotekarzy w środowiskach lokalnych. Rozwijając tę ideę pragniemy, we współpracy ze strukturami SBP, zorganizować ogólnopolski konkurs "Bibliotekarz Roku" zmierzający do wyłonienia najbardziej cenionego i szanowanego w kraju bibliotekarza". http://www.sbp.pl/artykul/?cid=4859&prev=503

Pragniemy przybliżyć sylwetkęDanuty Krajewskiej zamieszczając informacje o jej pracy.

Danuta Krajewska pracuje w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej od 1983 r., od zawsze w Filii nr 11 przy ul. Wańkowicza w Koszalinie. Posiada kwalifikacje bibliotekarskie na poziomie studium bibliotekarskiego i tytuł magistra z pedagogiki, co jest bardzo przydatne w pracy z czytelnikami zarówno dziecięcymi jak i dorosłymi. Jest wyjątkowo zaangażowaną i kreatywną bibliotekarką o świetnych umiejętnościach manualnych, które wykorzystuje w różnorodnych formach pracy z dziećmi. To w jej filii odbyły się warsztaty plastyczne dla bibliotekarek powiatu koszalińskiego. Ona zapoczątkowała organizowanie Nocy w bibliotece adresowanej do dzieci, organizując całonocną imprezę czytelniczą ph. Noc czarownic w bibliotece.   Może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami w pracy z czytelnikiem, szczególnie z dziećmi i młodzieżą, dla których organizuje wiele różnorodnych zajęć, także społecznie, w czasie wolnym od pracy. Aktywnie włącza się w organizację zbaw dla dzieci w ramach ogólnomiejskiej akcji „Bezpieczne wakacje” ph. „Lato w bibliotece”, gdzie młodzi czytelnicy mogą bezpiecznie i ciekawie spędzić czas. Propaguje modę na czytanie przez organizowanie akcji „Dorośli czytają dzieciom” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Prowadzi bardzo aktywną działalność środowiskową, współpracując z klubem osiedlowym „Przylesie”, okolicznymi szkołami podstawowymi nr 17, nr 18 w Koszalinie. Aktywnie współpracuje też z przedszkolami znajdującymi się na terenie osiedla „Przylesie” oraz  radą osiedla dzięki wsparciu,  której organizuje zajęcia dla dzieci pozostających w Koszalinie w czasie ferii.

W ramach współpracy z koszalińskimi przedszkolami w 2011 roku w swojej bibliotece zorganizowała cykl wieczorów poezji i baśni adresowany do przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci wraz z rodzicami przygotowują wiersze lub baśnie, które potem wspólnie przedstawiają w czasie wieczoru. Wspólna recytacja jest bardzo wielką wartością dla całych rodzin. W 2011 roku p. Danuta Krajewska zorganizowała wieczory pt.: ”Podaruj morzu wiersze”, „Z mamą i tatą w świecie baśni Andersena”, wieczory poezji Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

W 2011 roku z gimnazjalistami założyła teatr „Czarodziejskie pudło króla Bajdura” w ramach, którego powstały przedstawienia gimnazjaliści-przedszkolakom i gimnazjaliści-rodzicom, które były z powodzeniem wielokrotnie prezentowane.

Aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” organizując „Głośne czytanie na tarasie” filii bibliotecznej.

W ramach współpracy z Klubem Osiedlowym „Przylesie” zorganizowała spotkania z seniorami ph. „Majowe spotkania z książką”, „Czesław Miłosz i jego poezja”, „A to Polska właśnie” – wieczorki literackie połączone z recytacjami wierszy.

Zdolnościami do prac ręcznych chętnie dzieli się z innymi. Przed Świętami Wielkanocnymi jak co roku w Klubie Osiedlowym „Przylesie” zorganizowała warsztaty z przygotowania palm. W 2011 roku przeprowadziła ponadto warsztaty dla młodzieży z Technikum Profilowanego z Bonina oraz dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Brennej goszczącego w ośrodku w Sarbinowie, we wrześniu.

Pani Danuta Krajewska przeprowadziła w 2011 roku ogółem 121 imprez, w których uczestniczyło 2458 czytelników! A to wszystko poza działalnością typowo biblioteczną.