Druga Żywa Biblioteka w KBP

Projekt „Żywa Biblioteka”czyli metoda edukacji o prawach człowieka jest sposobem na oswajanie z innością, która ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Realizuje się to poprzez zorganizowanie otwartego spotkania z przedstawicielami grup dyskryminowanych. Celem projektu jest dotarcie do jak największej grupy osób z informacją, że inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy.

Zauważamy w naszym środowisku lokalnym potrzebę propagowania tolerancji. Poprzez projekt chcemy włączyć się do wymiany poglądów na temat dyskryminacji.

Impreza została zrealizowana w formie biblioteki, czyli były Książki – osoby reprezentujące grupy dyskryminowane, byli Czytelnicy i Bibliotekarze – osoby obsługujące Żywą Bibliotekę, udostępniające żywy księgozbiór.

Akcja przyciągnęła kilkuset koszalinian, którzy mogli porozmawiać z Bezwyznaniowcem, Byłym więźniem, Feministką, Gejem, Matką dziecka niepełnosprawnego, Osobą ciemnoskórą, Osobą, która pokonała uzależnienia, Osobą starszą, Osobą z niepełnosprawnością, Romem, Syryjczykiem, Żydem. Rozmowy trwały od 12.00 do 18.00 w Galerii REGION przy pl. Polonii 1.

21 marca jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. Poza rozmowami z tzw. Żywymi Książkami zaoferowaliśmy wszystkim chętnym udział w wykładzie dr Lidii Dzienisiewicz pt. Człowiek człowiekowi...? czyli świat bez rasizmu - czy to możliwe? Ponadto zaprosiliśmy Teatr "Na Bosaka" z Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie, który zaprezentował happening na podstawie fragmentów "Dziennika" Anny Frank. Występ ten był artystyczną formą wypowiedzi młodych aktorów i reżyserki Marzeny Wysmyk na temat praw człowieka.

Wszystkim Gościom i Uczestnikom Żywej Biblioteki serdecznie dziękujemy i... zapraszamy za rok na III edycję projektu!

Druga Żywa Biblioteka w KBP