Koszaliński Kongres Kobiet

W sobotę 2 marca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się I Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie pod hasłem: Koszalin miastem KOBIET

Juz od 9.00 budynek główny KBP zapełniał się kobietami, ponieważ oficjalnie ruszyła wtedy rejestracja na I Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie. Z lekkim poślizgiem, bo po 10.00 prowadzący całość Marcin Napierała mógł przywitać gości. Następnie Magdalena Milewska z Biura Kongresu Kobiet w Warszawie przedstawiła ideę Kongresu Kobiet. I wtedy nastąpiło oficjalne otwarcie I Regionalnego Kongresu Kobiet w Koszalinie, którego dokonała Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet - Dorota Chałat oraz współorganizatorka Anna Magryta-Urban.

Następnym bardzo ważnym punktem programu była projekcja filmu Miss Representation.

Bezpośrednio po wyświetleniu filmu rozpoczęła się pierwsza debata z udziałem gości: Marszałkini Wandy Nowickiej, Eurodeputowanej prof. Joanny Senyszyn, Posłanki Magdaleny Kochan, Senatorki Anny Sztark, Profesorki UZ, Gubernatorki KIWANIS Bogumiły Burdy oraz Prezeski Lewiatana, Oddziału w Szczecinie Anny Kornackiej pt. Równouprawnienie kobiet w Polsce a dyrektywy unijne, którą moderował dr Piotr Szarszewski. Dyskusja była żywa, wspaniale reagowała publiczność zgromadzona w sali kinowej KBP, wyrażając spontanicznie swoje zadowolenie lub dezaprobatę w odniesieniu do wypowiadanych twierdzeń.

Kolejny panel z udziałem: Prezeski Feminioteki Joanny Piotrowskiej, Radnej Sejmiku Zachodniopomorskiego Magdaleny Gąseckiej, Radnej Miejskiej Krystyny Kościńskiej, Radnej Miejskiej Anny Mętlewicz, Prezeski Stowarzyszenia APERTO Anny Magryty-Urban Prezeski –przedsiębiorczyni Urszuli Kurtiak pt. „Bariery w rozwoju aktywności kobiet”, który moderował Jacek Wezgraj, odnosił się już bezpośrednio do naszych koszalińskich realiów. Podobnie, jak debata prowokował do adekwatnych reakcji pań zgromadzonych w sali.

Po dłuższej przerwie rozpoczął się ostatni panel z udziałem: Radnej Sejmiku Zachodniopomorskiego Małgorzaty Chyły, Radnej Miejskiej Barbary Grygorcewicz, Współwaścielki Mojsiuk Motor Agnieszki Mojsiuk, Przewodniczącej Samorządu Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej Ireny Ciesielskiej, Dyrektorki Biura - LGD Ziemia Pyrzycka Agnieszki Odachowskiej i Wolontariuszki Iwony Sławińskiej pt. „Dojrzewanie liderki”, który moderowała prof. Bogumiła Burda.

Ważnym i miłym akcentem Kongresu Kobiet w Koszalinie było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród konkursu ”Kobieta regionu koszalińskiego 2013”. Statuetki otrzymały: Dagmara Malczewska-Grzelak, Joanna Wyrzykowska, Ewa Antoszak, Monika Tkaczyk. Wyróżniono też mężczyznę Piotra Jaśkiewicza.

Kongres zakończył kabaretowy występ „Bibliotekarek z Biesiekierza” oraz recital Piotra Zemły.

Cały dzień w KBP można było uczestniczyć w akcjach: „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” oraz HollaBack!.

Praktycznych narzędzi do walki o równouprawnienie, przełamywania barier, reagowania na przemoc, organizowania własnej działalności gospodarczej dostarczyły uczestniczkom Kongresu warsztaty towarzyszące: Tak się mówi „NIE” – obudź w sobie zołzę i zacznij być szczęśliwa - dr Lidia Dzienisiewicz; Uwierzyć w siebie pt. „Jeśli nie ja, to kto” – Julija Słaby; Wing tsun kung fu - sztuk walki stworzona przez kobietę – mniszkę Ng Mui ponad 300 lat temu w Chinach ; Wiem więcej, lepiej żyję - Klub Amazonka Koszalin -Wanda Szuster; Przedsiębiorczość kobiet - warsztat z rękodzieła - Ustronny Babiniec – Natalia Jastrzębska ; Od bezradności do zaradności- zakładamy swoją działalność „krok po kroku” - Kancelaria Podatkowa Constans Bożena Pawłowska; Równouprawnienie i gender - Centrum Inicjatyw Obywatelskich Słupsk - Marta Makuch; Nie godzę się na przemoc… reaguję! Feminoteka – Joanna Piotrowska.

Koszaliński Kongres Kobiet