Maria Hudyma Honorową Obywatelką Koszalina

Dziś, tj. 21 lipca (czwartek), na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Koszalina pani Marii Hudymie.

Pani Maria Hudyma związana jest z ziemią koszalińską od 1947 roku, czyli odkąd wspólnie z rodziną przybyła do Koszalina. Pierwsze lata tu spędzone poświęciła pracy na rzecz upowszechniania wiedzy. Pracowała w wielu instytucjach oświatowych, jednakże najdłużej, bo ponad dwadzieścia lat, związana była z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. Tutaj od 1956 roku pełniła funkcję wicedyrektora. To właśnie między innymi dzięki zabiegom pani Marii powstał w parku gmach biblioteki, jaki znamy dziś. Maria Hudyma jest osobą o życzliwym sercu i z pasją oddaje się temu, co robi. W środowisku bibliotekarskim uchodzi za osobę niezwykle ciepłą i pomocną. To dzięki niej w byłym województwie koszalińskim prężnie rozwijało się czytelnictwo. Pani Maria była inicjatorką wielu Kół Przyjaciół Bibliotek, którą to formę popularyzatorską podpatrzyła w zaprzyjaźnionej bibliotece we Wrocławiu. Dzięki upowszechnianiu czytelnictwa na Ziemiach Zachodnich i tworzeniu bibliotek na wsiach, pani Maria wskazywała rolę książki w życiu człowieka i społeczeństwa. Będąc członkiem m.in. Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Związku Nauczycielstwa Polskiego czy Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego propagowała wiedzę o regionie i historii ziem północnych. W trakcie pracy zawodowej pani Maria opublikowała wiele artykułów związanych z problemami bibliotekarstwa w czasopismach fachowych i nie tylko. Przez wiele lat była członkiem redakcji „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego”. Po dziś dzień pani Maria jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w którym wiele lat działała. W uznaniu zasług i osiągnięć otrzymała liczne odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotą Odznakę PTTK, Złotą Odznakę ZNP, odznaki „Zasłużony Działacz Kultury”, „Za zasługi w rozwoju województwa koszalińskiego”, „Za zasługi dla miasta Koszalina” oraz  najważniejszy – Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku. Pani Maria od zawsze była wielkim społecznikiem i zaangażowanym bibliotekarzem, traktującym swoje obowiązki z niezwykłą powagą i oddaniem, przyjacielem dzieci, czytelników, kadry bibliotekarskiej, miłośnikiem historii, działaczem oświatowym i kulturalnym. Obecnie pani Maria działa w Klubie byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania i Klubie Pioniera Miasta Koszalina. Spotykając się z panią Marią przy okazji różnych uroczystości wciąż widać, że jest ona osobą nietuzinkową, która z uśmiechem na twarzy potrafi oczarować niezwykłymi opowieściami o swoim aktywnym życiu każdego słuchacza.

Maria Hudyma Honorową Obywatelką Koszalina