O lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim w bibliotece

13 grudnia 2011 r. o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki prof. Stanisława Niciei pt. „Lwów. Ogród snu i pamięci”. Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Książka opisuje dzieje Cmentarza Łyczakowskiego oraz ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010 i stanowi podsumowanie ponad trzydziestoletnich badań autora. Jest to bogato ilustrowane ujęcie historii tej fascynującej nekropolii na tle wielkich cmentarzy europejskich, noszących charakter krajobrazowo-parkowy – od Lizbony do Sankt Petersburga. Zawiera ponad 4600 nazwisk i kilkaset fotografii, które autor wykonał lub uzyskał od lwowian rozsianych po całym świecie.

Z całą pewnością nie jest to książka o smutku i rozpaczy – z czym kojarzy się na ogół śmierć i cmentarz. Jest to przede wszystkim zapis różnych przejawów urody życia i smaków epoki. Przypomina biografie ludzi, którzy żyli w pięknym, bogatym, pogodnym mieście, a odchodząc z tego świata zostali pożegnani niezwykłymi nagrobkami, rzeźbami i wierszowanymi epitafiami. Jest to też opowieść o wielkich lwowskich rodach, wspaniałych artystach, uczonych, twórcach polskiej gospodarki i narodowych bohaterach. W książce opisano nie tylko ich czyny, ale też przywołano związane z nimi anegdoty, pełne humoru sytuacje, ich sukcesy, wzloty, upadki, dramatyczne zdarzenia oraz romantyczne przygody.

Niewątpliwym walorem tej książki jest to, co wyróżnia całą twórczość prof. Stanisława Niciei – piękny literacki język, erudycja i potoczysta, sugestywna narracja.