Poznaj dzieje Ukraińców w Polsce

Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Koszalinie zapraszają na promocję książki Romana Drozda i Bohdana Halczaka „Dzieje Ukraińców w Polsce w latach 1921-1989”. Spotkanie odbędzie się 2 lutego 2012r. o godz. 17.00 w Sali konferencyjnej biblioteki przy placu Polonii 1.

Praca Romana Drozda i Bohdana Halczaka stanowi logiczny wykład o historii najnowszej Ukraińców, mieszkających w państwie polskim i zawiłych relacjach z Polakami, gdzie czynnymi uczestnikami tych stosunków były, pojawiające się na pograniczu polsko-ukraińskim, reżimy okupacyjne - radziecki i niemiecki. Stanowi ona także próbę polemiki ze stanowiskiem większości historyków polskich, którzy wielu wydarzeniom przypisali diametralnie inną genezę i skutki. Książka jest bardzo ważnym głosem w tej dyskusji, bowiem w sposób niezwykle klarowny i racjonalny prezentuje stanowisko strony ukraińskiej, posługując się tą formą narracji, która dominuje w historiografii polskiej.

prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz

Roman Drozd (ur. 1963 w Debrznie) – polski historyk ukraińskiego pochodzenia, od 2003 profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku (obecnie Akademii Pomorskiej), od 2008 jej rektor. Wiceprzewodniczący Związku Ukraińców w Polsce w latach 2004 - 2009 i przewodniczący Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.

Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Legnicy w 1982. Po studiach był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Człuchowie w latach 1991–1995. W 1994 Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego nadała mu stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności historia po obronie rozprawy "Osadnictwo ludności ukraińskiej na ziemiach zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej", a w 2002 stopień doktora habilitowanego w specjalności historia najnowsza na podstawie rozprawy "Polityka władz wobec ludności ukraińskiej w Polsce w latach 1944-1989".

W kręgu jego zainteresowań znajdują się kwestie związane z położeniem mniejszości ukraińskiej w Polsce po II wojnie światowej oraz dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce. W 2007 za działalność naukowo-organizacyjną odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.