Okładka Rocznika Koszalińskiego 49/2021

Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie zapraszają na promocję najnowszego Rocznika Koszalińskiego.

15 grudnia 2022r. o godz. 17.00 w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1.

Rocznik Koszaliński jest czasopismem o bogatej tradycji. Pierwszy numer ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział  w Słupsku. Od roku 1992 rolę wydawcy przejęła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Koszalinie, która od 1999 roku zmieniła nazwę na Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

W numerze 49 (2021) znalazł się szereg artykułów, które poruszają między innymi taką tematykę jak historia ołtarza oraz zbroi płytowej Petera von Kameke, zlokalizowanych w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie czy kwestia koszalińskich oraz pomorskich osadników. Przedstawiony został warsztat pracy archiwisty, a czytelnicy będą mieli także szansę dowiedzieć się, co odkryto nad jeziorem Lubiatowo w 1869 roku. Nie zabrakło sylwetek mniej lub bardziej znanych koszalinian.

Tradycyjnie już tom uzupełniają jubileusze, w tym numerze dotyczące Zespołu Szkół nr 1 oraz Archiwum Państwowego w Koszalinie, podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnania i wspomnienia mieszkańców miasta oraz bibliografia regionu z lat 2020-2021.

Serdecznie zapraszamy!