Plakat promujący wydarzenie

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu ''Przystanek Historia'', które odbędzie się 29 września 2022 roku o godzinie 17:00, w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Tematem spotkania będzie ''Polskie Państwo Podziemne 1939 - 1945''. Gościem, który odpowie o tym fenomenie będzie Maciej Frycz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, współautor gry planszowej " Polskie Państwo Podziemne'' oraz albumu komiksowego ''39-45 Polskie Państwo Podziemne''.

We wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana i podzielona przez dwa reżimy totalitarne: III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki. Jednak Polacy nie pogodzili się z utratą suwerenności i za swój obowiązek uznali kontynuowanie walki o niepodległość. Jeszcze przed podjęciem decyzji o kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, organizację polityczno-wojskową, która miała stanowić zalążek podziemnych sił zbrojnych, zaś na jej czele stanął gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Państwo polskie - mimo klęski militarnej i okupacji terytorium - nie przestało istnieć. Ciągłość władzy państwowej została zachowana dzięki powołaniu na terytorium Francji rządu polskiego. Równolegle w okupowanej Polsce zaczęły kształtować się nie tylko konspiracyjne ośrodki wojskowe, lecz także cywilne, stanowiące razem fundament Polskiego Państwa Podziemnego. Był to niewątpliwie organizacyjny fenomen w skali światowej, a także wyraz zbiorowego i oddolnego wysiłku pokolenia ekstremalnie patriotycznego.