Najchętniej wypożyczane materiały biblioteczne w 2021r.

Każdego roku przedstawiamy Wam biblioteczne podsumowanie książek, audiobooków, płyt z muzyką oraz filmów, które cieszyły się największym zainteresowaniem w ostatnich dwunastu miesiącach. Nie inaczej będzie tym razem.

Tegoroczne zestawienie nie jest dla nas dużym zaskoczeniem. Od wielu lat w książkowej "topce" króluje ten sam gatunek - kryminał. Powtarzają się także nazwiska ulubionych autorów: Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Camilla Läckberg czy Lee Child. Kryminały przeplatają się jednak z literaturą obyczajową, którą reprezentują m.in. Katarzyna Michalak czy Krystyna Mirek. Cieszymy się z tego, że doceniacie polskich artystów, bo w większości to oni zajmują czołowe pozycje w rankingu.

Książki:

1. Zjazd absolwentów Guillaume Musso

2. Czerwień jarzębin Katarzyna Michalak

3. Nieodnaleziona Remigiusz Mróz

4. Leśna Polana Katarzyna Michalak

5. Srebrne skrzydła Camilla Läckberg

6. Szkoła latania Janusz Christa

7. Błękitne sny Katarzyna Michalak

8. Żmijowisko Wojciech Chmielarz

9. Zgodnie z planem Lee Child

10. Spełnione marzenia Krystyna Mirek

Kryminał i sensacja ma się dobrze także w kategorii audiobooków. Na pierwszym miejscu uplasował się Wojciech Chmielarz z powieścią Prosta sprawa, którą autor rozpoczął nowy cykl Bezimienny, a na drugim jego Cienie, 5 tom cyklu z detektywem Jakubem Mortką. Warto dodać, że wspomniany tytuł w 2020 r. także królował na drugim miejscu w naszym bibliotecznym rankingu.

Audiobooki:

1. Prosta sprawa Wojciech Chmielarz

2. Cienie Wojciech Chmielarz

3. Milcząca ofiara Caroline Mitchell

4. Arystokratka w ukropie Evžen Boček

5. Rana Wojciech Chmielarz

6. Hotel nad oceanem Colleen Coble

7. Krok trzeci Bartosz Szczygielski

8. Srebrne skrzydła Camilla Läckberg

9. Złota klatka Camilla Läckberg

10. 2 miliony za grunwald Joanna Jodełka

Sanah niezmiennie podbija nie tylko listy przebojów, ale także nasz ranking biblioteczny. Jej płyty zajęły pierwsze i drugie miejsce. Dalej również nie brakuje nowości, ponieważ na ostatnim miejscu podium znalazł się popularny wśród młodzieży Mata. Polscy artyści uplasowali się także na 6, 7 i 8 pozycji.

Płyty muzyczne:

1. Królowa dram Sanah

2. Irenka Sanah

3. 100 dni do matury Mata

4. Road to the sun Pat Metheny

5. Duets Sting

6. Ocali nas miłość Organek

7. Ostatnia płyta Kult

8. Dziękuję Król

9. Idiot prayer CD 1 Nick Cave alone at Alexandra Palace

10. Idiot prayer CD 2 Nick Cave alone at Alexandra Palace

W podsumowaniu filmów znalazło się wiele propozycji oskarowych. Na pierwszym miejscu wielokrotny zwycięzca z 2020 roku - Parasite. Na trzecim z kolei Green Book, czyli laureat roku 2019. Za Jokera Joaquin Phoenix zdobył statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, a Pewnego razu w... Hollywood m.in. nagrodę za scenografię. Co ciekawe, to jedyne zestawienie, w którym zdecydowanie dominują produkcje zagraniczne. W pierwszej 50. znalazły się tylko 3 polskie filmy, w tym Zimna wojna w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Filmy:

1. Parasite, reż. Bong Joon Ho