Setna rocznica urodzin Bojara Fijałkowskiego

Koszalińska Biblioteka Publiczna włącza się w obchody setnej rocznicy urodzin Gracjana Bojara Fijałkowskiego.

Gracjan Bojar-Fijałkowski urodził się 21.10.1912 roku w Bobrownikach nad Wisłą, zmarł 24.12.1984 roku w Koszalinie. To pisarz, historyk, badacz słowiańskiej przeszłości Polski i okresu hitlerowskiej okupacji. W czasie drugiej wojny światowej brał udział w walkach jako oficer Wojska Polskiego, później jako partyzant Armii Krajowej. Za tę działalność osadzano go w obozach koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau. Doświadczenia te oczywiście miały wielki wpływa na jego twórczość naukową i literacką. Warto wymienić chociaż najważniejsze odznaczenia koszalińskiego pisarza: Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

Bojar-Fijałkowski zajmował się historią Pomorza, oczarowała go przede wszystkim słowiańska przeszłość tego obszaru. Pasjonowały go wątki religijno-kulturowe, zaowocowało to legendami i podaniami. Jego zbiory legend doczekały się kilkunastu wydań.

Jako pisarz debiutował w 1961 roku zbiorem opowiadań historycznych o ziemi koszalińskiej „Morze szumi jak dawniej" (Wyd. Poznańskie). Później opublikował „Pieśń Swantibora" (Wyd. Poznańskie, Poznań 1964), „Powilcze" (Pojezierze, Olsztyn 1971), „Legendy koszalińskiego grodu" (Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Koszalin 1972), „Legendy znad drawskich jezior" (KTSK, Koszalin 1974), „Legendy ze słowiańskiej checzy" (Krajowa Agencja Wydawnicza, Koszalin 1976), „Wróżba Swantewita: wybór baśni, podań i legend Pomorza Środkowego" (KTSK, Koszalin 1977), „Mury Drahimia" (MON, Warszawa 1982), „Powrót z tamtego brzegu" (MON, Warszawa 1984), „Szczęście pod jaskółczym gniazdem: z wierzeń, obrzędów i zwyczajów ludowych na Pomorzu Zachodnim" (KTSK, Koszalin 1986) i rzecz historyczną „Święty Otton z Bambergu" (Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych, Warszawa (1986).

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach urodzin Pisarza.

26 października, godz. 11.00

• Galeria REGION Koszalińskiej Biblioteki Publicznej – ogłoszenie wyników i rozdanie nagród Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ilustrujemy legendy Gracjana Bojara Fijałkowskiego"
  • sala kinowa – gawęda dr Kazimiery Wołos, etnografki, o pomorskich legendach

6 grudnia, godz. 17.00

• sala kinowa KBP – promocja nowego wydania pomorskich legend Gracjana Bojara Fijałkowskiego pt. "O księżniczkach, zbójcach, karzełkach i..."
  • spotkanie z córką pisarza, Anną Bojar Fijałkowską

Od 29 października Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów szkól podstawowych na lekcje biblioteczne poświęcone postaci Gracjana Bojara Fijałkowskiego i jego twórczości - terminy lekcji można uzgadniać z Działem Informacji pod numerem telefonu 94 348 15 69.

Zdjęcie udostępniamy dzięki uprzejmości Anny Bojar Fijałkowskiej, córki Pisarza.