Maria Peszek podczas spotkania.

14 grudnia 2022r. Koszalińską Bibliotekę Publiczną odwiedziła Maria Peszek - wokalistka, aktorka, autorka tekstów i performerka. Podczas spotkania promowała niedawno wydaną książkę pt. "Naku*wiam zen".

Prowadzący Piotr Pawłowski rozpoczął spotkanie od prywatnej anegdoty związanej z wyjątkowym tytułem książki, co zapoczątkowało serię pytań o wybór takiego tytułu. Okazało się, że jest on nawiązaniem do wyzwania Hot16challenge, które było inicjatywą artystów w walce z koronawirusem. Polegało na nagraniu 16 wersów w 72 godziny i nominowaniu kolejnych twórców, którzy rozpowszechnią zbiórkę na rzecz pomocy pracownikom służby zdrowia. Maria Peszek dodała również, że sprzeczność, którą niesie tytułowa mantra, jest jej zdaniem stale aktualna na nasze czasy.

Podczas spotkania padło też kilka pytań o przygotowanie do napisania książki, która jest otwartą rozmową z rodzicem. Publiczność dopytywała o to, czy były pytania, których autorka nie zadała lub których się bała. W odpowiedzi Peszek mówiła o procesie rozwoju pomysłu na tę książkę, który przed zrealizowaniem leżakował w jej głowie ponad 10 lat oraz o równości rozmówców, do której musiała dojrzeć, żeby czuć się pewnie w takiej rozmowie.

Z widowni padło też dużo pytań egzystencjalnych. Autorka wielokrotnie zaznaczała jednak, że wszelkie problemy i negatywne emocje pokonuje ze swoimi najbliższymi, którzy odgrywają ogromną rolę w jej życiu. Dodała, że to w nich ma wsparcie i od nich czerpie energię na kolejne działania. Przepracowanie tych emocji daje jej również doświadczenie, bez którego na pewno nie byłaby taką samą artystką.

Mimo wielu trudnych tematów, podczas spotkania nie zabrakło również pytań dowcipnych, szczególnie tych o wizerunek sceniczny. Maria przekornie nazwała się Ambasadorką Zmarszczki i zachęcała do akceptacji własnego wyglądu w każdej jego formie.

Podczas tego wydarzenia czytelnicy wypełnili salę kinową po brzegi! Nie inaczej było z ilością nabytych przez nich książek. Autorka chętnie rozdała wszystkim autografy oraz pierniczki promujące tytułowy zen.

Dziękujemy Wam za udział w tym spotkaniu i zapraszamy do obserwowania kolejnych wydarzeń w KBP!

Dyrektor Dariusz Pawlikowski, Maria Peszek i Piotr Pawłowski.
Maria Peszek odpowiada na pytanie z widowni.
Publiczność na spotkaniu.
Maria Peszek i Piotr Pawłowski podczas rozmowy.
Widok na salę kinową podczas spotkania autorskiego.
Maria Peszek odpowiada na pytanie.
Maria Peszek podczas składania autografów.