Rocznik Koszaliński to pismo z długą historią. Pierwszy numer czasopisma ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Słupsk. Od roku 1992 rolę wydawcy przejęła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Koszalinie, która od 1998 roku zmieniła nazwę na Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

Roczniki Koszalińskie to pismo, w którym publikowane są artykuły popularno-naukowe, recenzje, a także materiały dotyczące historii regionu koszalińskiego. Periodyk popularyzuje także dorobek miejscowego środowiska naukowego.

Przy tworzeniu 45 numeru Rocznika zmianie uległo Kolegium Redakcyjne. Przewodniczącą została pani Joanna Chojecka - zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych. W skład Kolegium weszli także:

- Dariusz Pawlikowski, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

- Beata Sawa-Jovanoska, z-ca dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

- Jerzy Banasiak, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Koszalinie

- Rafał Janus, dyrektor I LO Dubois w Koszalinie

- dr Rafał Marciniak, nauczyciel historii SP nr 10.

Podczas pierwszego spotkania Kolegium postanowiło wprowadzić kilka zmian. I tak numer 45/2017 stał się zapowiedzią nowego otwarcia czasopisma, które ma pokazywać Koszalin w szerszej perspektywie, jako Centrum Pomorza. Powstały plany na odświeżenie wydawnictwa, postanowiono skoncentrować się na sprawach ważnych społecznie i historycznie.

Rocznik Koszaliński ma być czasopismem, które będzie poruszał kwestie bliskie mieszkańcom Koszalina. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje tematów. Zapraszamy także do wspólnego tworzenia przyszłych numerów. Osoby zainteresowane pisaniem tekstów, którym bliska jest przeszłość kulturalna i historyczna miasta, zachęcamy do kontaktu z sekretarzem Kolegium Redakcyjnego, panem Jerzym Banasiakiem, pod numerem 602-492-287 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Teksty przyjmowane są do końca sierpnia 2019 roku. O zamieszczeniu publikacji w Roczniku Koszalińskim zadecyduje Kolegium Redakcyjne. Wszystkich przyszłych autorów prosimy o zapoznanie się z instrukcją redakcyjną, która jest do pobrania poniżej.

Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z zawartością Roczników Koszalińskich zapraszamy do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej lub do Archiwum Państwowego w Koszalinie. Czasopisma dostępne są także w formie elektronicznej w Wirtualnej Czytelni na stronie internetowej KBP, gdzie można przeczytać lub pobrać czasopismo.

ZAŁĄCZNIKI
Plik Pobrano