Sukces Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

Koszalińska Biblioteka Publiczna odniosła sukces w ogólnopolskim konkursie - Samorządowy Lider Zarządzania 2009 - organizowanym przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.

Program "Kultura jest dla każdego - oferta Koszalińskiej Biblioteki Publicznej dla osób niepełnosprawnych" zajął II miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w dziedzinie kultury. Do konkursu zgłoszono 112 projektów w trzech dziedzinach: oświata, kultura i pomoc społeczna.

Koszalińska Biblioteka Publiczna stworzyła spójną, długofalową ofertę kulturalną adresowaną do osób o różnym stopniu i rodzaju  niepełnosprawności. Praktyka realizowana jest przez pracowników Oddziału Zbiorów Audiowizualnych KBP w oparciu o zbiory własne, przy współpracy z artystami, terapeutami, nauczycielami, organizacjami pozarządowymi oraz koszalińskimi instytucjami kultury i szkołami.

Oferta polega na włączeniu osób niepełnosprawnych w nurt życia kulturalnego miasta poprzez ich udział w koncertach, wystawach, zajęciach artystyczno - terapeutycznych, w Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja Ty i Ja". Skierowana została głównie do trzech grup osób niepełnosprawnych: niewidomych i niedowidzących; niepełnosprawnych intelektualnie - dzieci i dorosłych oraz osób z problemami psychicznymi.

W dniu 23. czerwca w Senacie RP odbyła się konferencja podsumowująca konkurs, w której uczestniczyli: zastępca prezydenta miasta Przemysław Krzyżanowski,  dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych - Dorota Pawłowska, dyrektor KBP Andrzej Ziemiński oraz zastępca dyrektora KBP Beata Sawa-Jovanoska.

Sukces Koszalińskiej Biblioteki Publicznej