źródło: pixabay.com

Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela zaprasza na obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl spotkań poświęconych świętu 11 listopada rozpocznie się już we wrześniu i potrwa do końca listopada.

Oto szczegółowy plan wydarzeń:

Wrzesień
8 września, godz. 12.00-14.00, Narodowe Czytanie, które odbędzie się w Muzeum w Koszalinie. Fragmenty dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” będą czytać przedstawiciele władz miejskich Koszalina, instytucji kulturalnych, a także młodzi aktorzy ze studia Artystycznego im. Ziembińskich działającego przy CK 105, prowadzonego przez panią Ewę Czapik-Kowalewską. Całość uświetnią przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun przebrani w stroje z epoki oraz występ taneczny wpisujący się w klimat utworu.

Październik
W dniach 29-31 października w wybranych autobusach MZK będą odtwarzane audiobooki ze zbiorów biblioteki, wybrane z listy 44 tekstów Antologii Niepodległości zaproponowanej przez Parę Prezydencką RP.

Listopad
Przez cały miesiąc będą prowadzone lekcje biblioteczne skierowane do koszalińskich szkół: „Święto Niepodległości, czyli rzecz o symbolach i tradycjach narodowych” i „Historia munduru polskiego” oraz przedszkoli „O symbolach narodowych”. (Biblioteka Główna, pl. Polonii 1)

7 listopada - Pokaz sprzętu wojskowego, godz. 10.00-12.00 (ZUR-23-2 KG, urządzenie treningowe do nauki strzelania CYKLOP przed biblioteką) oraz prelekcja ph. Święto Niepodległości (we współpracy z 8. Koszalińskim Pułkiem Przeciwlotniczym); zwiedzanie wystaw: 3D „Piłsudski na Syberii” oraz „Superbohaterowie Polski niepodległej”. (Biblioteka Główna, pl. Polonii 1)

8 listopada - Turniej wiedzy o Polsce, godz. 10.00-12.00, skierowany do uczniów szkół średnich. Przewidywana ilość uczestników: maksymalnie 5 trzyosobowych drużyn z 5 różnych szkół. Przewidujemy aktywny udział publiczności pod hasłem: Kibicujmy Polsce. Turniej będzie podzielony na dwa etapy, zakres wiedzy obejmie: Znani Polacy, Osiągnięcia Polaków, Sport, Ważne daty i wydarzenia w dziejach Polski, Co widzisz na zdjęciu.

13 listopada - Debata oksfordzka z udziałem młodzieży z koszalińskich szkół – Czy warto poświęcać się dla ojczyzny? (Biblioteka Główna, pl. Polonii 1)

14 listopada – Być jak Alek, Rudy czy Zośka, czyli o harcerstwie, patriotyzmie i Kamieniach na Szaniec – spotkanie z harcerką Alicją Rasińską (88 Grunwaldzka Koszalińska Wielopoziomowa Czarna Kompania im. Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich) oraz występ dzieci z Przedszkola nr 9 w Koszalinie. (Biblioteka Główna, pl. Polonii 1)

Wystawy towarzyszące obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości:
5-27 listopada wystawa 3D „Piłsudski na Syberii"
5-23 listopada wystawa „Superbohaterowie Polski niepodległej”
(Biblioteka Główna, pl. Polonii 1)