To jest sztuka, to nie jest sztuka

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę "To jest sztuka, to nie jest sztuka" towarzyszącą debacie "Czy w Koszalinie jest miejsce dla sztuki nowoczesnej?" do Galerii REGION.

?

Czym jest dzisiaj sztuka nowoczesna? Czy każdy może być artystą ? Czy wszystko może być dziełem sztuki? Istnieje teoria mówiąca, że jeśli twórca wytwarza coś z intencją stworzenia dzieła, to dany wytwór dziełem bezwzględnie jest. Koresponduje to z powiedzeniem Donalda Judda, że sztuką jest to , co się za sztukę uważa. Taka definicja z kolei uniemożliwia wartościowanie wytworów, podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystko, co autor uzna za sztukę, musi nią zostać, bez względu na poziom, jaki reprezentuje.

Na wystawie pokazujemy obiekty: przedmioty, fotografie, obrazy. Niektóre z nich zostały uznane przez ich twórców za dzieła sztuki i zakupione do kolekcji. Ale nie wszystkie. Niektóre imiona i nazwiska autorów są fikcyjne. Pytanie, czy obiekty widoczne na fotografiach są, czy nie są dziełami sztuki pozostaje otwarte.

Paweł Nowakowski, Rafał Andrzejczak