Tydzień Zakazanych Książek w KBP

1 października Koszalińska Biblioteka Publiczna - wraz ze 160 bibliotekami w Polsce – włącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest prawo, do którego społeczeństwo amerykańskie przywiązuje szczególne znaczenie. Jest obchodzony w dniach 30 września - 6 października.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był akcją edukacyjną, ale także okazją do zwrócenia uwagi na interesujące przypadki z historii literatury światowej. Ważne, by sprowokował ciekawość, zmobilizował do czytania, może w tym Tygodniu szczególnie książek, które zaszufladkowano, obarczono mianem niepoprawnych, niebezpiecznych, szkodliwych.

Na wystawie prezentowanej w Informatorium i Wypożyczalni Budynku Głównego postanowiliśmy wyeksponować przede wszystkim te książki z naszych zbiorów, które kiedyś uznano za niepoprawne politycznie czy obyczajowo. Cenzura – jako zjawisko – nasiliła się przede wszystkim po 1450 roku, kiedy Jan Gutenberg wynalazł druk. Tłumaczono to niepokojem o łatwość popularyzacji herezji. Później nie trzeba było już rozpowszechniać tekstów niezgodnych z myślą Kościoła Katolickiego, by znaleźć się na cenzurowanym. Tortury, okaleczanie, inne kary (nawet śmierć) groziły nawet za ostrzejszy w wymowie pamflet, sztukę teatralną z nieodpowiednim podtekstem czy książkę na niestosowny temat. Warto wspomnieć, że problemy z cenzura miał nawet William Szekspir – ze sztuki „Ryszard II" usunięto pewne fragmenty, a „Król Lear" wywołał zgorszenie z uwagi na rzekomą aluzję przedstawionego szaleństwa władcy do zachowania króla Jerzego III . Aby poznać inne historie książek, którym nakazano milczenie, należy w ciągu pierwszego tygodnia października przyjść do biblioteki przy pl. Polonii 1...

Tydzień Zakazanych Książek w KBP