Urodziny Lelewela

Zapraszamy na urodziny naszego patrona, Joachima Lelewela! Obchodzić je będziemy 24 marca (poniedziałek) w budynku gł. przy pl. Polonii 1.

W zeszłym roku z tej okazji ogłosiliśmy amnestię dla czytelników, a w tym roku umożliwimy mieszkańcom Koszalina śledzenie aktualności literackich poprzez udostępnienie w tym celu witryny. Od tej pory jedno okno budynku głównego będzie swoistą tablicą informacyjną, gdzie pojawiać się będą istotne dla życia literackiego informacje.

Ponadto o godz. 12.00 w Informatorium przybliżymy czytelnikom sylwetkę Joachima Lelewela i opowiemy o lelewelianach zgromadzonych w KBP.

Joachim Lelewel (ur. 22 marca 1786, zm. 29 maja 1861) to polski naukowiec, działacz polityczny, numizmatyk, poliglota znający kilkanaście języków obcych i bibliograf.
Joachim Lelewel jest patronem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. W latach 1818-1821 był bibliotekarzem w bibliotece przy Uniwersytecie Warszawskim.
Lelewel był profesorem historii Uniwersytetu Wileńskiego i profesorem bibliografii Uniwersytetu Warszawskiego. Należał do Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Poza nauką angażował się także w politykę, był posłem na sejm w latach 1828-31, a podczas powstania listopadowego członkiem Rady Administracyjnej, jak również Rządu Narodowego. Po powstaniu przebywał na emigracji. Joachim Lelewel kierował Zjednoczeniem Emigracji Polskiej. Po Wiośnie Ludów wycofał się z życia politycznego. Zmarł w Paryżu.