Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” Koszalin oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela zapraszają na wykład dr. Ryszarda Stefanika Sport w służbie polityki i propagandy. Ideologizacja kultury fizycznej w Polsce Ludowej.
Po drugiej wojnie światowej następowało stopniowe odradzanie sportu na wzorcach i tradycji przedwrześniowej Polski. Sukcesywnie jednak komuniści przygotowywali grunt pod zawłaszczenie ruchów społecznych i likwidację działań oddolnych. Idee wspólnego dobra zastępowano doktryną służącą celom partii PPR/PZPR. Sport stał się jednym z narzędzi władzy w polityce wewnętrznej, zewnętrznej oraz "budowie" socjalizmu. Takie działania przynosiły szereg negatywnych zjawisk społecznych, doprowadzały do wynaturzeń sportu oraz demoralizacji środowisk związanych z tą formą aktywności. Wykład przedstawia społeczne i polityczne uwarunkowania rozwoju sportu w latach 1945-1989, jego reorganizację na wzorcach radzieckich, centralizację, instrumentalizację, negatywne zjawiska oraz dylematy moralne.
/dr Ryszard Stefanik/
Podczas spotkania będzie można kupić książkę R. Stefanika Futbol w cieniu komitetów. Piłka nożna a władza w województwie szczecińskim w latach 1945–1989 wydaną przez Oddział IPN w Szczecin.

Książka jest historycznym ujęciem fenomenu futbolu w wymiarze co prawda regionalnym, ale za to w szerokim kontekście politycznym i społecznym, co pozwoliło zbadać zjawiska, którymi dotąd się nie zajmowano. Choć główną osią naukowego wykładu pozostała działalność struktur organizacyjnych i zespołów ludzkich realizujących cele zgodne z polityką władz, to w centrum uwagi znalazła się rola piłki nożnej w kształtowaniu lokalnych społeczności. Oprócz tego ukazano problemy etyczne i korupcyjne szczecińskiego futbolu.

Ryszard Stefanik (ur. 1970 r.) – dr nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Wychowania Fizycznego i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w badaniach nad politycznymi i społecznymi aspektami rozwoju kultury fizycznej w Polsce Ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Zachodniego.

6 czerwca 2017 r., godz. 17.00
Koszalin, Koszalińska Biblioteka Publiczna