Anna Onichimowska w bibliotece koszalińskiej i powiecie

12 października br. o godz. 10.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, ze swymi wiernymi czytelnikami spotka się Anna Onichimowska, autorka ponad czterdziestu książek – głównie dla dzieci i młodzieży, wielu scenariuszy, sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatka licznych prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Jej Dobry potwór nie jest zły otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Najwyższa góra świata została wpisana na Listę Honorową IBBY. Autorka nominowana była do nagrody Prezydenta RP i głównej nagrody w Cannes, w konkursie im. K. Kieślowskiego za scenariusz do Dnia Czekolady (razem z J.P. Bławutem). Jej książki, opowiadania i dramaty tłumaczone są na włoski, francuski, angielski, słoweński, niemiecki, koreański, chiński. Trzy książki (współautor: Tom Paxal) zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku.

„Przyszłam na świat w Warszawie, w styczniowy poniedziałek, w drugiej połowie XX w, pod znakiem Wodnika. Podobno miałam włosy czerwone jak marchewka, jeszcze w szkole niektórzy określali mnie "ta ruda", potem to niestety, minęło. Mój ojciec był dziennikarzem, mama lekarką. To tato właśnie zaszczepił mi bakcyla podróży – sam zapuszczał się w najdalsze zakątki naszego globu. Mając sześć lat, doczekałam się brata. Ma na imię Grzegorz i zawsze mogę na niego liczyć. Moją "piętą achillesową" w szkole były przedmioty ścisłe, co przesądziło o wyborze kierunku studiów - skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim..."

Pisarka oprócz Koszalina spotka się z czytelnikami ze wszystkich gmin powiatu koszalińskiego.

źródło: Wydawnictwo Literatura i strona internetowa: www.annaonichimowska.art.pl

zdjęcie: Tymoteusz Lekler