Fotografia z okładki książki

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Śliżewskim promujące jego najnowszą książkę pt. „Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku”.
Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godz. 17:00 w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1.

Publikacja stanowi opis codziennej pracy I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego między kwietniem a grudniem 1941r., m.in. wszystkich lotów bojowych i operacyjnych, zwycięstw , strat, a nawet tak szczegółowych kwestii jak terminy urlopów pilotów . Ustalono, w jakich operacjach uczestniczyli lotnicy polscy, jakie były cele eskortowanych bombowców i rezultaty wykonanych zadań . Pracę ubogacają biogramy najważniejszych oficerów i pełny wykaz personelu latającego. Praca w głównej mierze oparta jest na archiwaliach. Uzupełnieniem są niepublikowane wcześniej cytaty z dywizjonowych kronik i dzienników działań, a także wspomnień uczestników wydarzeń. Jak twierdzi dr Mariusz Niestrawski, recenzent książki, „bez cienia przesady można stwierdzić, że „Karmazynowy błękit nieba” to wzorcowa publikacja poświęcona zmaganiom lotniczym w okresie drugiej wojny światowej”.