Plakat promujący książkę Jana Wyrwasa „Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej”

W ramach Koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza w dniu 29 października 2019 r. o godz. 17.00 na promocję książki Jana Wyrwasa pt. „Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej”.

„Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej” Jana Wyrwasa to utwór bardzo niekonwencjonalny. Najbliższa jest mu forma eseju uprawiana przez Zbigniewa Herberta w „Barbarzyńcy w ogrodzie” albo w „Martwej naturze z wędzidłem”, choć w tym przypadku dużo bardziej oszczędna, ascetyczna. Forma jest tu dopełnieniem treści. W strukturze zbliżona raczej do mozaiki, co chyba sam autor zdaje się sugerować, włączając w tekst kilka ilustracji – fragmentów starożytnych mozaik.

Tradycyjnie rozumianej akcji jest tutaj bardzo niewiele. Wszystko, prawie wszystko dzieje się w obszarach znaczeń – tych faktycznych realiów Palestyny, którym autor stara się być bardzo wierny oraz biblijnych odniesień.

Niedomówienia, niedookreślenia pozostawiają dużą swobodę czytelnikowi, inspirują, aby włączył się w tę „Podróż” – kontemplację albo medytację. To się dobrze czyta.

Miejsce: Koszalińska Biblioteka Publiczna, sala kinowo-konferencyjna
Prowadzenie: red. Małgorzata Kołowska