Scena KBP, na niebieskich kanapach siedzą, po lewej Dorota Kotas, po prawej Piotr Pawłowski

17 listopada 2021, gościnią KBP była Dorota Kotas. Autorka „Pustostanów” i „Cukrów” w rozmowie z Piotrem Pawłowskim, poruszała tematy zawarte w swojej twórczości. Spotkanie koncentrowało się wokół istotnych dla twórczyni zagadnień, m.in. spektrum autyzmu, odmiennego pojmowania świata oraz jej wrażliwości na rzeczywistość.
Piotr Pawłowski poruszał wiele kwestii związanych z literaturą Doroty Kotas, jej procesem twórczym i okolicznościami powstawania książek. Autorka odniosła się również do nagród literackich, którymi została uhonorowana (Nagroda Conrada, Nagroda Literacka Gdynia). Podczas wydarzenia padło kilka pytań od publiczności, w tym o dalsze plany twórcze, życie w wielkim mieście oraz działkę ROD, którą Dorota Kotas posiada. Rozmowa była bardzo ciekawa, nastrojowa, skłaniająca odbiorcę do refleksji. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z Dorotą Kotas w przyszłości w Koszalinie.

Dziękujemy Państwu za obecność i zapraszamy na kolejne wydarzenia do naszej biblioteki.

O "Pustostanach":
"Czy można nie mieć pracy przez rok, chociaż życie jest nieprzyjemnie drogie? To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin, jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku."
(źródło: znak.com.pl)

O "Cukrach":
"To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora. Jest też o tym, czy zaćmienie słońca może trwać przez całe życie i gdzie znikają wszystkie papużki faliste. Jak wyglądał Jezus zanim został gwiazdą, czy lepiej jest mieszkać w igloo niż w rodzinnym domu, i co zostaje po nocnym pożarze. Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: zespół Aspergera. Ale co to właściwie oznacza?"
(źródło: wydawnictwocyranka.pl)

Dorota Kotas – urodziła się w Garwolinie w roku 1994. Studiowała filologię polską, animację kultury w IKP oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w ISNS na UW. Za swoją pierwszą książkę pt. "Pustostany" (2019), otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, Nagrodę Conrada i nominację do Nagrody im. W. Gombrowicza za najlepszy debiut. W kwietniu nakładem wydawnictwa Cyranka ukazała się jej druga książka pt. "Cukry" (2020). Mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami.

Autorka Dorota Kotas odpowiada na pytanie
Piotr Pawłowski zadaje pytanie autorce Dorocie Kotas, siedzącej po jego lewej stronie
Dorota Kotas podczas spotkania autorskiego
Prowadzący spotkanie Piotr Pawłowski