Dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski po lewej oraz Piotr Andrusieczko na scenie w KBP

9 listopada gościem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej był Piotr Andrusieczko dziennikarz, redaktor naczelny „Ukraińskiego Żurnału”, korespondent „Gazety Wyborczej” w Ukrainie. Gość spotkał się z mieszkańcami Koszalina dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia „Majsternia”
Podczas rozmowy prowadzonej przez Dyrektora KBP Dariusza Pawlikowskiego, Andrusieczko odpowiadał na liczne pytania dotyczące wojny w Ukrainie. Dziennikarz opowiadał o obecnej sytuacji w Kijowie, w którym mieszka, o tym jak wygląda codzienność w mieście ostrzeliwanym przez Rosję.
Odniósł się również do stanu uzbrojenia armii ukraińskiej, jej sytuacji politycznej i społecznej. Widownia podczas spotkania była bardzo aktywna, uczestnicy zadawali liczne pytania, dzielili się również swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi obecnej sytuacji w Ukrainie.
Przed i po spotkaniu wolontariuszki Stowarzyszenia „Majsternia” prowadziły zbiórkę datków na rzecz pomocy walczącym w Ukrainie.

Piotr Andrusieczko (ur. 1971) – jest absolwentem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2003 roku uzyskał na Wydziale Historycznym UAM stopień doktora nauk humanistycznych. Od 2013 r. relacjonował dla polskich mediów wydarzenia w Ukrainie: na kijowskim Majdanie, na Krymie i w Donbasie. Od kwietnia 2014 r. jest korespondentem „Gazety Wyborczej” w Ukrainie. Od stycznia 2017 r. związany z grupą reporterską „Outriders”. Mieszka w Kijowie. Od 24 lutego relacjonuje rosyjską agresję w Ukrainie dla „Gazety Wyborczej”, „Outriders”, Tok.fm, TVN24. W konkursie Grand Press został wybrany Dziennikarzem Roku 2014.

Dyrektor Dariusz Pawlikowski wita gości spotkania
Piotr Andrusieczko
Widownia podczas spotkania
Prowadzący Dariusz Pawlikowski
Wolontariuszki Stowarzyszenia „Majsternia” prowadzące zbiórkę datków na rzecz pomocy walczącym w Ukrainie.