Uczestnicy wernisażu

23 maja w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy "Historia zapomnianego lotniska. Lotnictwo w Koszalinie 1912-1945", zorganizowanej przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną, Archiwum Państwowe w Koszalinie oraz Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego.

Podczas wydarzenia, które uroczyście rozpoczął Prezydent Miasta Koszalina Pan Piotr Jedliński zgromadzeni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z istotnym fragmentem przedwojennej historii miasta, który dotyczy prężnie funkcjonującego na terenie Koszalina lotniska. Prezentowane prace dają nie tylko wgląd w historię tego obiektu, podejmowane przez jego pracowników inicjatywy czy produkowane w Koszalinie modele samolotów, ale także są uzupełnione wcześniej niepublikowanymi, unikatowymi fotografiami.

Wernisaż stanowił jednocześnie przestrzeń dla premiery książki Mateusza Kabatka "Historia zapomnianego lotniska. Lotnictwo w Koszalinie 1912-1945".

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, a tych z Państwa, którzy nie mogli pojawić się na wernisażu, zachęcamy do oglądania wystawy w Galerii Region do dnia 10 czerwca.

O wystawie:

W latach 1914–1918 funkcjonowało w Koszalinie nie tylko duże lotnisko, ale również prężnie działająca filia berlińskich zakładów lotniczych Luft-Verkehrs-Gesellschaft mbH (LVG), która zajmowała się produkcją i naprawami samolotów na potrzeby niemieckich sił zbrojnych. W szczytowym okresie swojej działalności była ona w stanie dostarczać nawet po 40 nowych oraz 25 wyremontowanych maszyn miesięcznie. Zatrudniała wtedy aż 680 osób, co czyniło z niej jednego z największych pracodawców w całym regionie. Przy koszalińskiej fabryce działała ponadto wojskowa szkoła lotnicza, która do zakończenia walk na frontach I wojny światowej wyszkoliła setki pilotów i mechaników, w tym Polaków.

Prezydent Miasta Koszalina Pan Piotr Jedliński otwiera spotkanie
Autor podczas wpisywania dedykacji