Koszalińska Biblioteka Publiczna i Archiwum Państwowe w Koszalinie zapraszają do Galerii Region KBP, przy placu Polonii 1, na wystawę „13 grudnia 1981 – 22 lipca 1983. Stan wojenny w Polsce”.

13 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W 2021 roku obchody zyskały dodatkowy wymiar, gdyż właśnie mija 40 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły historię Polski. W celu uczczenia pamięci ofiar reżimu komunistycznego w czasie stanu wojennego Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowało wystawę pt. „13 grudnia 1981 – 22 lipca 1983. Stan wojenny w Polsce”. Na wystawie zaprezentowano materiały archiwalne i zbiory biblioteczne z zasobów Archiwum Państwowego w Koszalinie i oddziału AP w Szczecinku, które stanowią świadectwa wydarzeń stanu wojennego na dzisiejszym Pomorzu Środkowym. Na wystawę składają się materiały z zespołu archiwalnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także z wybranych materiałów przekazanych do archiwum przez regionalnych działaczy i sympatyków NSZZ „Solidarność”, m.in. przez Tadeusza Wołyńca, Gabrielę Cwojdzińską, Mariana Wawrzynkowskiego, Natalię Legun, Jolantę Kurowską czy Marię Blicharz.

Wystawa pt. „13 grudnia 1981 – 22 lipca 1983. Stan wojenny w Polsce” będzie prezentowana od 13 grudnia 2021 roku w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy placu Polonii 1 w Koszalinie, w Karlińskim Ośrodku Kultury przy ulicy Parkowej 1 w Karlinie, a także wirtualnie na stronie internetowej archiwum pod adresem: https://bit.ly/3rUBTre . Ekspozycje będą dostępne w godzinach pracy instytucji.

Plansze wystawiennicze w Galerii Region KBP