Wystawa w Galerii Region

W marcu, w Galerii Region, mieszczącej się w gmachu budynku głównego Koszalińskiej Biblioteki Publicznej prezentowana była wystawa „Nowy poczet władców Polski”, której mecenasem jest PKO Bank Polski.

Kolekcja składa się z portretów władców namalowanych przez wybitnego grafika, profesora Waldemara Świerzego.

Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace trwały z przerwami przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku, dwa tygodnie przed śmiercią profesora.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet, powszechnie kojarzony z Janem Matejką. Projekty mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

Jak mówił sam autor: „Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi”.

Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do regularnego odwiedzania galerii.