Kraj nie dla wszystkich : o szwedzkim nacjonalizmie

Kategoria: Książki
|| Wprowadzono:
|| Odsłony: 265
Kraj nie dla wszystkich : o szwedzkim nacjonalizmie

Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustafa Retziusa, pioniera teorii czystości rasy? Jak to się stało, że zaledwie trzy lata po II wojnie światowej mieszkańcy Jönköping postanowili wypędzić z miasta tattare – ludzi wędrownych?

Słowo „nacjonalista” od drugiej wojny światowej stało się w pewien sposób wyklęte. Ale dzisiejszy nacjonalizm nie ma nic wspólnego z nazizmem – mówi Lasse, jeden ze Szwedzkich Demokratów, którzy są bohaterami tej książki. To partia, która ubrała nacjonalizm w garnitur i ładne słowa, prezentując coraz liczniejszym wyborcom uśmiechniętą twarz. Chcą budować nowy Dom Ludu, po swojemu rozumiejąc ideę szwedzkiej równości.

Wiktoria Michałkiewicz szuka źródeł wzrostu poparcia dla nacjonalistycznych idei i ugrupowań w kraju uznawanym za oazę szczęścia. Szuka ich nie tylko w rozmowach ze współczesnymi szwedzkimi narodowcami, ale też przywołując duchy przeszłości.

Ta książka to ważne ostrzeżenie, że we właściwych okolicznościach niewiele trzeba, by wyzwolić nienawiść, która zatruwa całe społeczeństwa.

Laureatka II edycji konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego z 2019 r.

„Wiktoria Michałkiewicz tłumaczy, dlaczego w państwie uważanym za idealne rośnie dziś w siłę wroga inności prawica. Ta książka niektórych zachwyci, innych wzburzy i obrazi, ale wszystkich zmusi do myślenia.”

Katarzyna Tubylewicz

„Szwecja z reportażu Michałkiewicz na powierzchni jest gładka, ułożona i ze ślicznymi, kolorowymi ulicami pełnymi przyjaznych obywateli. Pod fasadą jednak kryje się głęboko zakorzenione przekonanie o wyższości tak zwanych rodowitych Szwedów nad przyjezdnymi. Czy to są uchodźcy, czy imigranci zarobkowi o innym kolorze skóry, chcąc nie chcąc znajdą się pod ostrzałem czujnych spojrzeń. Poruszając się pomiędzy szwedzka historią a współczesnością Wiktoria Michałkiewicz świetnie wyłapuje przyczyny dzisiejszych postaw, coraz bardziej nieprzychylnych każdemu, kto wyda się Szwedowi obcy. Wydaje się, że w zwierciadle stworzonym przez Michałkiewicz mogą się przejrzeć nie tylko Szwedzi.”

Iza Klementowska

Autor: Wiktoria Michałkiewicz
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 286
Źródło opisu: https://wydawnictwopoznanskie.pl